Έχασε στον τελικό του κυπέλλου η Βέροια

Η παρθενική συμμετοχή της Βέροιας σε τελικό του κυπέλλου γυναικών δεν συνοδεύτηκε με την κατάκτηση του τίτλου. Η Βεροιώτικη ομάδα ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ με 26-24. Ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα και προηγήθηκε με 20-25 στο 52'. Η Βέροια στον χρόνο που απέμενε προσπάθησε να επιστρέψει στην διεκδίκηση του παιχνιδιού και μείωσε με εύστοχο κτύπημα πέναλτι στο 59' σε 25-23. Ο ΠΑΟΚ, παρότι με παίκτρια λιγότερη, σημείωσε το 26-23 και εκεί "κλείδωσε" τη νίκη. Η Βέροια στο τελευταίο λεπτό μείωσε σε 26-24.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο πρώτο μέρος με την ομάδα της Ημαθίας να ξεκινά καλύτερα το παιχνίδι και να διατηρεί το προβάδισμα της. Η Γκάτζιου όμως ανέλαβε δράση για τις τυπικά φιλοξενούμενες και με κομβικά γκολ κράτησε την ομάδα της Θεσσαλονίκης κοντά στο σκορ.

Έτσι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν 18-18. Στην επανάληψη όμως το σκηνικό δεν ήταν το ίδιο καθώς ο ΠΑΟΚ βελτίωσε την άμυνα του καταφέρνοντας με αυτό τον τρόπο να περιορίσει την επίθεση της Βέροιας.

Με πρωταγωνίστριες τις Γκάτζιου, Μπελέσκα και Χατζηπαρασίδου οι νικήτριες ανέβασαν τη διαφορά στο 25-20 ολοκληρώνοντας έτσι την υπόθεση νίκη.

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε παμψηφεί από τους Δημοσιογράφους η δεξιά εξτρέμ του «δικεφάλου» του Βορρά Βάσια Γκάτζιου.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 6-4, 10-8, 14-11, 16-15, 18-18 (ημχ), 18-19, 19-21, 19-22, 20-24, 21-25, 24-26

ΒΕΡΟΙΑ (Παυλίδης): Κερλίδη, Εμμανουηλίδου 1, Τζούρισιτς 2, Καραμπατζάκη, Ανθίτση, Καμπόιμ, Ζενέλη 3, Κωστοπούλου 5, Ανδρονικίδου, Γεωργιάδου, Χοτοκουρίδου, Καμπά 8, Λύτρα, Νούσια 3, Βασιλειάδου 1, Νταβίντοβιτς 1

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 6, Μπατζαρακούδη, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου, Παναγιωτίδου 1, Κουκμίση, Μπελέτσκα 6, Στογιάνοβιτς, Σεβδίλη, Κατσούνη, Νίκολιτς 1, Καραχαρίση, Γιοβανόνσκα 3, Καιβκόβα, Γκάτζιου 9

Διαιτητές: Παπαματθαίου-Χρηστίδη, Δίλεπτα: 7-8 Πέναλτι: 4/5- 6/6