didactica

pistofidis ban1

Νάουσα Βέρμιο Trail: Με πολλές συμμετοχές και πολύ καλές επιδόσεις

Με τη συμμετοχή πολλών σπουδαίων δρομέων πραγματοποιήθηκε το σαββατοκύριακο που μας πέρασε το Νάουσα Βέρμιο Trail, το οποίο περιλάμβανε τέσσερις αγώνες. Ο δυσκολότερος όλων, ο Marathon «six peaks» απόστασης 44 χιλιομέτρων πραγματοποιήθηκε το Σάββατο με αρκετές συμμετοχές για τα δεδομένα της εποχής.

Ο Γιώργος Μητρούδας ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στον αγώνα που εκκίνησαν 51 δρομείς και τερμάτισαν οι 43. Ο δρομέας του σωματείου Αγλάοι Δρομείς κατέκτησε την πρώτη θέση τερματίζοντας σε 5 ώρες, 38 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα, ενώ στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Ζήσης Μπαγιός σε 5:45:52. Ακολούθησε ο Βασίλειος Τσιόντζιος με χρόνο 5 ώρες, 46 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα.

Νικήτρια του αγώνα ήταν η Νικολέτα Γεραρδή που τερμάτισε σε 6 ώρες, 31 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα, ενώ κατέκτησε και την 9η θέση στη γενική. Η Ανδριάνα Δρουδάκη κατέκτησε τη δεύτερη θέση τερματίζοντας σε 7:02:54 και τρίτη ήταν η Ευθυμία Ματζερίδου με 7:20:32.

Στον Αμαζόνιο απόστασης 24 χιλιομέτρων, ταχύτερος όλων ήταν ο Λεωνίδας Παπαδόπουλος που τερμάτισε σε 2:27:08. Ο Ιωάννης Τσόρμπας ήταν δεύτερος με χρόνο 2:35:58 και ο Γεώργιος Κελεπούρης τρίτος με χρόνο 2:38:08. Η Βασιλική Μουλά Φαρμάκη ήταν η πρώτη γυναίκα που πέρασε τη γραμμή του τερματισμού σε 3:11:13, δεύτερη ήταν η Ευγενία Κοράβου με 3:23:29 και τρίτη η Αντιγόνη Λαζάρου με 3:33:10.

Ξεπέρασαν τους 100 οι συμμετέχοντες στον αγώνα των 10 χιλιομέτρων με την επωνυμία Βέρβερα, όπου το νήμα έκοψε ο Νικόλαος Μάρτος που τερμάτισε σε 57:20. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Θεοχάρης Μουρατίδης με χρόνο 58:19 και τρίτος ήταν ο Γιώργος Ραδής με χρόνο 59:05. Η Μαρία Ξυλούρη ήταν η νικήτρια του αγώνα καθώς τερμάτισε σε 1:12:38, δεύτερη ήταν η Αναστασία Μπαλτζίδου με χρόνο 1:18:05 και τρίτη τερμάτισε σε 1:18:21 η Αλεξάνδρα Σουλιώτου.

Στον Άλσος Fun and Run απόστασης 5 χιλιομέτρων, τέλος, πρώτος τερμάτισε ο Βασίλειος Βαβλιάκης με χρόνο 19:28, δεύτερος ήταν ο Ευάγγελος Ιωαννίδης με 20:16 και τρίτος ο Τάσος Ροβυθάκης με 20:26. Πρώτη ήταν η Χλόη Βραβοσίνου με χρόνο 24:45, δεύτερη η Κατερίνα Τουμανίδου με 28:49 και τρίτη η Σοφία Τύπου με 38:43.