Κέρδισε στη Νέα Φιλαδέλφεια ο Ζαφειράκης

Εκτός έδρας νίκη σημείωσε ο Ζαφειράκης στη Νέα Φιλαδέλφεια. Η ομάδα της Νάουσας κέρδισε με 23-24 και πήρε δυο πολύτιμους βαθμούς. Οι γηπεδούχοι είχαν την μπάλα στην τελευταία επίθεση αλλά το σουτ του Αϊβαλιώτη χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο. Οι ομάδες πήγαν χέρι - χέρι στο σκορ, το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια και το ημίχρονο έληξε 14-14.

Το ίδιο σκηνικό είχαμε και στο δεύτερο ημίχρονο. Το παιχνίδι κύλησε γκολ - γκολ, πότε ο Ιωνικός μπροστά και πότε ο Ζαφειράκης, Στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, ο Ζαφειράκης με τέρματα του Λόλα προηγήθηκε 22-23 και 23-24 στο 57'. Στο τελευταίο τρίλεπτο, οι Ναουσαίοι δεν δέχθηκαν τέρμα, κράτησαν το προβάδισμά τους και πήραν τη νίκη.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-5, 7-7, 10-10, 12-12, 14-14 (ημχ.), 15-16, 19-19, 21-21, 22-23, 23-24

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αρβανίτης): Κουκουλάς 5, Αϊβαλιώτης 3, Ταουσάνης 1, Παπαδόπουλος, Μπραουδάκης, Συγγάρης, Αγ. Βασιλείου 2, Χαντέλης 2, Ι. Βασιλείου, Μπούτος, Δεληχρήστος 1, Τρούλος 1, Μαντζόπουλος 2, Ελοζιέουα 6, Χελιώτης, Μπαλάσκας.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ (Δεληγιάννης): Μπουρδάνος, Μπόλας 3, Τσαγκεράς 1, Τζουβάρας, Θεοδωρόπουλος 3, Μπουμπουλέντρας, Ρότζιος, Μισαηλίδης 2, Μπιλιούρης, Αποστολίδης 4, Γαλίτης, Μίλοβιτς 2, Βαφείδης 1, Τσάτσας 1, Δασκαλόπουλος, Λόλας 7.

Διαιτητές: Χαραλαμπίδης- Ζήσης, Δίλεπτα: 4-2, Κόκκινη: 51:23 Τσάτσας (για απερίσκεπτη ενέργεια- δεν κρατήθηκε δελτίο), Πέναλτι: 1/1-3/4