Έχασε στην πρεμιέρα από την Πυλαία ο Ζαφειράκης

Με ήττα ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο Ζαφειράκης. Η ομάδα της Νάουσας ηττήθηκε στο παιχνίδι της πρεμιέρας από την Πυλαία, στην Βέροια, με 24-28. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο και παρά την πίεση του Ζαφειράκη στο τελευταίο δεκάλεπτο, διατήρησαν το μικρό προβάδισμά τους κι έφτασαν στη νίκη.

Ο Ζαφειράκης έχοντας σε καλή ημέρα τους Βαφείδη (6 γκολ) και Κανιζάι (5 γκολ) κατάφερε να ελέγξει το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Είναι χαρακτηριστικό ότι προηγήθηκε 8-5 (11’), 10-7 (13’) και 14-11 (19’). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης αντέδρασε και με σερί 4-0 γύρισε το ματς και πέρασε μπροστά στο σκορ (14-15) στο 29’, ενώ το ημίχρονο έληξε 15-16.

Το δεύτερο μέρος ανήκε ολοκληρωτικά στην Πυλαία που βρήκε ρυθμό και ξέφυγε με +6 (19-25) στο 45’, πραγματοποιώντας ένα συνολικό επιμέρους σκορ 14-5 σε διάστημα 25 λεπτών, φτάνοντας χωρίς να κινδυνέψει στο τελικό 24-28.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Αλεξανδρίδης και Τσαμεσίδης που σκόραρα από 7 τέρματα.

Ο αγώνας διεξήχθη στο «Φιλίππειο» της Βέροιας, καθώς το ΔΑΚ Νάουσας ανακαινίζεται.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 8-5, 12-10, 14-11, 14-14, 15-16 (ημχ), 17-19, 18-23, 18-24, 21-25, 22-26, 24-28

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ (Δεληγιάννης): Αθανασίου 1, Μπόλας 2, Τσουκαλάς, Κανιζάι 5, Τζουβάρας, Τσαγκέρας, Θεοδωρόπουλος 3, Μπουμπουλένδρας, Ρότζιος, Μισαηλίδης 1, Αποστολίδης 4, Ρίζος, Μίλοβιτς, Βαφείδης 6, Τσάτσας, Λόλας 2.

ΠΥΛΑΙΑ (Ανανιάδης): Μπαμπατσανίδης, Ζαφείρης 2, Μανωλούδης 3, Μέτσης 1, Τσαμεσίδης 7, Καραγκιοζόπουλος 2, Λατσάκου 3, Γιαννακίδης, Κουκμίσης 1, Ορφανουφάκης, Μπάτζιος 2, Αλεξανδρίδης 7, Κυριακίδης, Συγγιρίδης, Γιορανίδης, Αλατσατιανός.

Διαιτητές: Κινατζιδης- Φωτακίδης, Κόκκινη 59:55 Κανιζάι (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), Δίλεπτα: 2-9, Πέναλτι: 1/2-3/4