Πλησίασε τη νίκη ο Ζαφειράκης αλλά έχασε στο φινάλε

Πολύ κοντά στην πραγματοποίηση μιας μεγάλης νίκης έφτασε ο Ζαφειράκης αλλά δεν κατάφερε να φτάσει έως το τέλος. Οι Ναουσαίοι είχαν τον έλεγχο σε όλο το δεύτερο μέρος αλλά η Δράμα έκανε την ανατροπή στο φινάλε και κέρδισε το ματς με 27-28.

Στο πρώτο μέρος η Δράμα είχε τον έλεγχο και διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ. Στο δεύτερο μέρος, ο Ζαφειράκης ανέλαβε τα ηνία της αναμέτρησης, πέρασε στο σκορ και προηγήθηκε με 24-19 στο 45'. Στο τελευταίο τέταρτο η Δράμα μείωσε και στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο βρέθηκε σε απόσταση αναπνοής. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν και με τέρμα του Μπουγκαρίνοβιτς πέρασαν 27-28. Ο Ζαφειράκης είχε μια επίθεση στο τέλος αλλά δεν την εκμεταλλεύτηκε.

Τα πεντάλεπτα : 2-3, 5-6, 6-8, 7-9, 8-11, 12-14 ( ημίχρονο ), 17-15, 20-17, 24-19, 24-23, 25-24, 27-28.

Διαιτητές : Γράψας-Κυριακού.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Δεληγιάννης): Τσουκαλάς, Κρέξης, Κανιζάϊ 3, Πίτος 4, Θεοδωρόπουλος 13, Γαλίτης, Δασκαλόπουλος, Πινακούδης, Τσάτσας 3, Τζουβάρας, Μπουμπουλέντρας, Δάιος, Μπόλας 1, Διδασκάλου , Ρότζιος 1, Τσαγκεράς 2.

ΔΡΑΜΑ 1986 (Βαλαβάνης): Τοζακίδης, Παπάζογλου, Μπουγκαρίνοβιτς 5, Χαϊτίδης 3, Κοβογλανίδης 2, Κοτσαμαρίκογλου 3, Πολύδωρος 1, Τορνικίδης, Τόσκας 4, Καβάζης 1, Δεμερτζίδης, Παπαδόπουλος , Σίνα 4, Κρανιώτης 5.