Βαριά ήττα του Φιλίππου στην Πυλαία - Παραίτηση Γιούπη - Πρωτογέρη

Βαριά ήττα γνώρισε στην Πυλαία ο Φίλιππος στην Πυλαία με 28-18. Η Βεροιώτικη ομάδα δεν ήταν καλή και δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι από το ματς. Το σημαντικότερο όμως ήταν ότι οι προπονητές Γιούπης και Πρωτογέρης υπέβαλαν την παραίτησή τους.

Η Πυλαία μετά το πρώτο πεντάλεπτο όπου βρέθηκε πίσω στο σκορ, ανέβασε την απόδοση της και πήρε ενα σταθερό προβάδισμα 3-4 τερμάτων, έχοντας σε καλή μέρα τον Ορφανουδάκη κάτω από τα γκολπόστ και με τους Καλόμοιρο, Κουκμίση να σηκώνουν το επιθετικό βάρος. Η διαφορά αυτή παρέμεινε εως το ημίχρονο, με την Πυλαία να πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 10-7.

Ανάλογη εικόνα και στην επανάληψη με την Πυλαία να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα και μετά το 45' με ενα επι μέρους 7-0 έκανε το σκορ 26-16 στο 56' και κάπου εκεί τελείωσε το παιχνίδι, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 28-18 για την Πυλαία.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-2, 5-2, 7-4, 8-4, 10-7 (ημχ), 13-10, 17-13, 19-15, 22-16, 25-16, 28-18.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Γούσιος): Αντωνιάδης, Αποστολίδης 1, Τσαναξίδης 5, Μάτοβιτς 2, Καλόμοιρος 8, Κουκμίσης 7, Ορφανουδάκης, Καβουσανάκης 3, Παπαγεωργίου 1, Γιαννακίδης, Καραπαναγιωτίδης, Ψωμαθιανός, Ελέτα, Αλατσατιανός, Ανανιάδης 1, Ζαφείρης.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γιούπης – Πρωτογέρης): Τζίμπουλας, Ταραμονλής, Παντελίδης, Τσούλος, Χαραλαμπίδης 1, Καλλιαρίδης, Παπαδόπουλος 7, Τσαμουρίδης 2, Δ. Τριανταφυλλίδης 1, Κωστακίδης 4, Αποστολίδης 2, Κουκουτσίδης 1, Δάσκαλος, Κορωνάς, Φιλόσογλου, Μαυρόπουλος

Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 6-2. Πέναλτι: 3/3 – 3/5