BANNER ME POS 987x100px

pistofidis ban1

Μαχητικός Ζαφειράκης, υπέκυψε στην ανωτερότητα του Ολυμπιακού

Την ήττα με 27 - 40 γνώρισε στη Νάουσα από τον Ολυμπιακό ο Ζαφειράκης. Οι "ερυθρόλευκοι" ήταν μπροστά στο σκορ από την αρχή, διεύρυναν το προβάδισμά τους και έφτασαν σε μια άνετη επικράτηση.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυνατά, προηγήθηκαν 2-0 με τα γκολ των Παπαβασίλη και Μιχαηλίδη, και παρότι οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν προσωρινά στο 2-2, ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 5-0, φτάνοντας στο 3-8 στο 11ο λεπτό. Στο ημίχρονο, το σκορ διαμορφώθηκε στο 11-20 υπέρ του Ολυμπιακού, με τον Βέγιν να σκοράρει στην εκπνοή.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς δεν κατέβασε ρυθμό, αυξάνοντας τη διαφορά στο +12 (21-33 στο 42') και φτάνοντας ακόμη και στο +14 στο 51ο λεπτό. Ο Βούγιοβιτς έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το 23-37, με τον Ολυμπιακό να κλείνει το παιχνίδι με τελικό σκορ 27-40, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-6, 5-10, 7-12, 9-15, 11-20 (ημχ.), 14-24, 17-28, 20-30, 21-33, 24-37, 27-40

Ζαφειράκης (Δεληγιάννης): Μπόλας 1, Γκαζιόλης, Τσαγκέρας, Θεοδωρόπουλος 7, Μπουμπουλεντας, Μπάρμπας, Ροτζιος, Αθανασιάδης 7, Αποστολίδης 5, Ταραμονλής, Μαρίνος, Μπιτέρνας, Πίτος, Βαφείδης 3, Τσατσας, Λόλας 4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Τζηράς 4, Παπαβασίλης 6, Βίντα 3, Τζίμπουλας 3, Παπάζογλου 2, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 2, Σλίσκοβιτς 4, Βούγιοβιτς 1, Βέγιν 6, Λιάπης 3, Πασσιάς 1, Μιχαηλίδης 3, Σάββας 2, Νικολίνταης

Διαιτητές: Λινάρδος-Νικολαϊδης, Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 2/3-3/4