Με χαλαρά τα... γκάζια η Βέροια κέρδισε στον Βόλο τον Ολυμπιακό (φωτογραφίες)

Με χαλαρά... τα γκάζια η Βέροια κέρδισε και στον Βόλο τον Ολυμπιακό με 0-2, στο εξ αναβολής ματς της 20ης αγωνιστικής. Η "Βασίλισσα" χωρίς να φορτσάρει, είχε την ουσία. Σημείωσε δεν γκολ, δεν επέτρεψε τον αντίπαλο να απειλήσει και πήρε το ματς.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν σε γενικές γραμμές ισορροπημένο και με λίγες φάσεις στις δυο περιοχές. Η Βέροια πήρε προβάδισμα με τον συνήθη…ύποπτο και πήγε να ελέγξει τον ρυθμό αλλά δεν κατάφερε να επιβληθεί του αντιπάλου της.

Η πρώτη ευκαιρία δημιουργήθηκε από τους γηπεδούχους στο 10’ όταν ο Κουντουριώτης μπήκε από αριστερά αλλά το πλασέ ήταν χλιαρό και μπλόκαρε εύκολα ο Βελλίδης.

Η Βέροια στην πρώτη της ευκαιρία άνοιξε το σκορ. Στο 19’, μετά από σέντρα του Μουχάλη, ο Πασάς με κεφαλιά έγραψε το 0-1.

Στο 26’ η Βέροια είχε άλλη μια καλή στιγμή. Μετά από σέντρα του Πεταυράκη, ο Καπνίδης έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Ο Ολυμπιακός είχε άλλη μια καλή στιγμή στο πρώτο μέρος. Μετά από φάουλ του Κόλα στο 38’, ο Μαρκοπουλιώτης έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Βελλίδης μπλόκαρε εύκολα.

Με την λήξη του ημιχρόνου, στο 45’ η Βέροια έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία. Ο Μούργος μπήκε μόνος στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά ο Ξενοδόχοφ απόκρουσε δύσκολα με το πόδι.

Στο δεύτερο μέρος, το παιχνίδι παρέμεινε μοιρασμένο. Η Βέροια κράτησε μακριά από την εστία του Βελλίδη τους αντιπάλους της και στο 65’ διπλασίασε τα τέρματά της. Ο Πεταυράκης με βολέ έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και σημείωσε το 0-2.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτη φορά στο β’ μέρος στο76’. Μετά από κόρνερ του Ντο Σάντος, ο Φιλιπποβιτς έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Βελλίδης απόκρουσε με υπερένταση.

Στις καθυστερήσεις, μετά από σέντρα του Πεταυράκη, ο Καπνίδης έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βλάχος (Καραθανάσης, Γουρνιάς)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Ξενοδόχοφ, Γραικός, Σκοπελίτης, Φιλίπποβιτς, Μαρκοπουλιώτης, Μάνγκα (53’ Σαλίμ), Κόλα (84’ Χατζής), Κουντουριώτης (76’ Κατσούκης), Σιάφα (84’ Κότος), Γκαργκαλατζίδης (53’ Ντο Σάντος), Βερνάρδος.

ΒΕΡΟΙΑ: Βελλίδης, Μουχάλης, Πεταυράκης, Δημόπουλος (71’ Μπλέτσας), Μαραγκός, Κάτσε, Μούργος (46’ Ορφανίδης), Γαβριηλίδης (85’ Αντέμ), Καπνίδης, Πόζογλου (71’ Φοφανά), Πασάς (78’ Κουατέγκ).