BANNER ME POS 987x100px

pistofidis ban1

Πρώτη νίκη για την Αλεξάνδρεια: Μεγάλο διπλό στο Αιγίνιο

Στο γειτονικό ντέρμπι, που διεξήχθη στο Δημοτικό γήπεδο Αιγινίου, η ΑΕ Αλεξάνδρειας επικράτησε με 0-1 επί του Αιγινιακού. Η ομάδα της Ημαθίας έδειξε συγκέντρωση και αποφασιστικότητα, κατακτώντας ένα κρίσιμο τρίποντο που την ενισχύει βαθμολογικά και της δίνει ώθηση για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Η Αλεξάνδρεια ξεκίνησε με σταθερότητα και, παρότι στο 6ο λεπτό στάθηκε τυχερή όταν η κεφαλιά του Μαργαρίτη για τον Αιγινιακό βρήκε το οριζόντιο δοκάρι, δεν άργησε να πάρει το προβάδισμα. Στο 10ο λεπτό, ο Λίτσι αξιοποίησε με ψυχραιμία την καλή συνεργασία της ομάδας του, πλασάροντας με ακρίβεια και γράφοντας το 0-1, που αποδείχθηκε το καθοριστικό γκολ του αγώνα.

Από εκεί και πέρα, η ομάδα της Αλεξάνδρειας διαχειρίστηκε άψογα το παιχνίδι, αποτρέποντας τις προσπάθειες των γηπεδούχων να απαντήσουν. Η άμυνα της παρέμεινε σταθερή, ενώ η συνολική απόδοσή της έδειξε πως είναι μια ομάδα που μπορεί να αντιμετωπίσει κάθε αντίπαλο της κατηγορίας.

Διαιτητής ο Κωνσταντίνος Τσίντζας βοηθοί οΣταμάτιος Σφυρής και οΔημήτριος Δίχρης.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Ζιώγας): Κουγιουμτζόγλου, Χατζηκωνσταντίνου, Καρατάσιος, Δαραης, Κιρκιλιανίδης, Μιτακίδης, Χατζηδίμπας Κ., Παρδάλης (67’ Προβατίδης), Χατζηδίμπας Β. (80’ Πορφυρίδης), Ροντρίγκες, Μαργαρίτης (67’ Τασιώνας).

ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ (Πρίντζιος): Τόλιος, Καρασαρίδης, Βλάχος, Σκούρτης, Τσιρίδης, Σωτηράκης, Αρβανιτίδης, Καψάλης (90’+ Ράικος), Πιπιλιάρης, Δημόπουλος (90’+ Τασιόπουλος), Λίτσι (20’ λ.τ. Βασιλείου / 75’ Χλιαρόπουλος).