Η στατιστική απεικόνιση στη Μπουντεσλίγκα

Ο Κενάν Καραμάν ήταν αυτός που χάρισε στη Φορτούνα τον βαθμό στην έδρα της Μάιντζ (1-1) την Κυριακή 8 Μαρτίου, πετυχαίνοντας το τελευταίο γκολ στην Μπουντεσλίγκα πριν μπει… λουκέτο λόγω κορωνοϊού.

Πάνω από δύο μήνες μετά την ολοκλήρωση την 25ης αγωνιστικής, η δράση στην Μπουντεσλίγκα επιστρέφει το προσεχές Σάββατο (16/05) και μαζί και τα πιο σοβαρά bet στη winmasters. Εννιά στροφές πριν από το φινάλε, η Μπάγερν Μονάχου είναι στην κορυφή με 55 πόντους με τις Ντόρτμουντ (51), Λειψία (50) και Γκλάντμπαχ (49) να την καταδιώκουν.

Πριν οι ομάδες πάρουν ξανά θέση στους αγωνιστικούς χώρους, έχει ενδιαφέρον να θυμηθούμε τα στατιστικά που προέκυψαν βάσει των όσων είδαμε στους πρώτους 224 αγώνες της λίγκας.

Κυριαρχούν οι γηπεδούχοι

Οι γηπεδούχοι έχουν μέχρι στιγμής τον πρώτο λόγο, με τον άσο να εμφανίζεται 97 φορές (43,3%). Στις 58 εξ αυτών η νίκη τους ήρθε από το πρώτο μέρος. Σε 31 επικρατήσεις των γηπεδούχων δεν υπήρχε νικητής στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ανέτρεψαν την κατάσταση μόλις 8 φορές (2 ημ./1 τελ.).

Στις πρώτες 25 αγωνιστικές της Μπουντεσλίγκα υπήρξαν επίσης 78 διπλά (34,8%). Στα 49 από αυτά οι φιλοξενούμενοι είχαν προβάδισμα και στο πρώτο ημίχρονο, στα 24 το πρώτο μέρος έληξε δίχως νικητή, ενώ ανατροπή (1 ημ./2 τελ.) εμφανίστηκε 5 φορές.

Οσον αφορά στο Χ, εμφανίστηκε σε 49 αγώνες (21,8%). Σε 28 περιπτώσεις καμία ομάδα δεν είχε προβάδισμα στο πρώτο 45λεπτο, το 1/Χ ήρθε 11 φορές και το 2/Χ άλλες 10.

Αν κάποιος θέλει να επικεντρωθεί μόνο στα αποτελέσματα του πρώτου ημιχρόνου, σε 83 (37%) παιχνίδια υπήρξε ισοπαλία μετά την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Σε 74 περιπτώσεις (33%) οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι, ενώ διπλό υπήρξε σε 67 (29,9%) πρώτα 45λεπτα.

Σε πρώτο πλάνο το over

Στα 224 παιχνίδια που έχουν διεξαχθεί, οι 18 ομάδες της λίγκας έχουν βρει δίχτυα 728 φορές, με το Over να επαληθεύεται 150 φορές (67%) και το Under 74 (33%). Σε 133 (59,3%) αναμετρήσεις σκόραραν και οι δύο ομάδες, ενώ σε 91 (40,7%) υπήρξε No Goal.

To 2-3 γκολ είναι το πιο συνηθισμένο σύνολο τερμάτων με 104 εμφανίσεις (46,4%), από 4-6 γκολ μπήκαν σε 87 αγώνες (38,8%), ωστόσο οι ομάδες ξεπέρασαν τα 7 τέρματα μόλις 5 φορές (2,2%). Το θέαμα έλειψε σε 28 (12,5%) περιπτώσεις, όταν και σημειώθηκε μάξιμουμ ένα τέρμα (0-1 γκολ).

Αναφορικά με τα πιο συχνά εμφανιζόμενα σκορ, το 1-1 διατηρεί τη μερίδα του λέοντος, αφού έτσι ολοκληρώθηκαν 23 αγώνες (10,2%). Σε 22 περιπτώσεις επιβεβαιώθηκε το 2-1 (9,8%), ενώ το 1-2 εμφανίστηκε 18 φορές (8%).

Οι «βασίλισσες» του Over

Μπάγερν και Ντόρτμουντ είναι οι πιο παραγωγικές ομάδες της κατηγορίας με 73 και 68 γκολ αντίστοιχα. Τα 21/25 παιχνίδια και των δύο έληξαν με Over, ενώ το Under εμφανίστηκε σε μόλις 4 περιπτώσεις. Οι Βαυαροί μάλιστα έχουν (μαζί με τη Λειψία) και την κορυφαία άμυνα της λίγκας με 26 τέρματα παθητικό. Στην άμυνα στηρίζει κυρίως την πορεία της και η Βόλφσμπουργκ, κάτι που φαίνεται και από το γεγονός ότι είναι η ομάδα με τα περισσότερα Under (14) στη λίγκα.

Σε κάποια άλλα στατιστικά ομάδων που ξεχωρίσαμε, η Ντόρτμουντ παραμένει η μοναδική ομάδα χωρίς εντός έδρας ήττα (9-3-0). Είναι άλλωστε και εξαιρετική παραγωγικά στο σπίτι της με 41-10 γκολ. Παράλληλα, η Μάιντζ δεν έχει εκτός έδρας ισοπαλία μετά από 12 εξόδους (4-0-8).