Πήρε τον πρώτο τελικό ο Ζαφειράκης

Ο Ζαφειράκης ήταν ο νικητής στον πρώτο τελικό ανόδου της Α' ΕΚΑΣΚΕΜ. Επικράτησε με 66-58 των Αετών και σημείωσε την πρώτη νίκη.

Χαρακτηριστικό είναι πως ο Ζαφειράκης προηγήθηκε με double score στο πρώτο ημίχρονο (38-19), «τρέχοντας» ένα σερί 33-2(!), με την άμυνα των Αετών να πηγαίνει…περίπατο στο διάστημα αυτό.

Το επίσης εντυπωσιακό του πρώτου ημιχρόνου ήταν η αστοχία των φιλοξενούμενων από κάθε σημείο του γηπέδου, σε αντίθεση με τους Ναουσαίους, που σκόραραν κατά ριπάς.

Ίδια η εικόνα και στα επόμενα λεπτά, με τους γηπεδούχους να φτάσουν ακόμη και στο +21 (54-33), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 54-36 υπέρ του Ζαφειράκη.

Το μόνο που κατάφεραν οι Αετοί ήταν να μειώσουν στο τελευταίο δεκάλεπτο, «ροκανίζοντας» ουσιαστικά τη διαφορά, χωρίς όμως να υπάρχει ο απαραίτητος χρόνος για την ανατροπή.

Επόμενο παιχνίδι, το Σάββατο 27/5 και ώρα 20.00 στο ΔΑΚ Βικέλας, με τους Αετούς να θέλουν νίκη για να οδηγήσουν τη σειρά σε τρίτο ματς και τον Ζαφειράκη να στοχεύει στο 2-0, που θα του δώσει τον τίτλο αλλά και την άνοδο στη Γ Εθνική.

Δεκάλεπτα: 20-8, 38-19, 54-36, 66-58

Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας) : Καπνάς, Πουρλίδας Β. 15(2), Κολτσιάκης, Μίσκος, Δημάκας 7, Σκουλαριώτης 2, Πουρλίδας Δ. 9(1), Μπιλιούρης Δ. 23(1), Μπιλιούρης Α. 4(1), Δάιος, Ζιάνης, Μουρατίδης 6(2)

Αετοί Βέροιας (Οκλαλιώτης) : Κολέτσας, Γκανάς 6(2), Χατζηχαρίσης 19, Γιαμπατζίδης 9(2), Παπαδόπουλος Ι.Μ. 6, Σιδηρόπουλος, Λέφας 6, Παπαδόπουλος Α. 2, Πάππου, Πετρόπουλος, Ιωσηφίδης Κ. 2, Ιωσηφίδης Μ. 12(1)