Πήρε το ντέρμπι κορυφής ο Ζαφειράκης - Κέρδισε ο ΑΟΚ, έχασε η Αλεξάνδρεια

Με τα παιχνίδια της 9ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρωτάθλημα στον Α' όμιλο της Α' κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ. Στο ντέρμπι κορυφής, ο Ζαφειράκης κέρδισε στη Νάουσας τους Αετούς με 59-58.. Ο ΑΟΚ επικράτησε με 49-47 του Αιγινιακού ενώ η Αλεξάνδρεια έχασε στο γήπεδό της από την ΑΓΕ Πιερίας με 61-66.

Ζαφειράκης - Αετοία 59-58

Η ομάδα του Ζαφειράκη επικράτησε με την ελάχιστη διαφορά (59-58) και διατήρησε το αήττητο στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΚΕΜ, κατακτώντας και τον άτυπο τίτλο της πρωταθλήτριας χειμώνα.

Οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο κλειστό της Νάουσας έγιναν μάρτυρες ενός κλασικού τοπικού ντέρμπι με εναλλαγές στο σκορ και πολλές κινήσεις στη…σκακιέρα της τακτικής.

Ο Ζαφειράκης είχε εξαιρετικό ξεκίνημα και προηγήθηκε 18-8 στο πρώτο δεκάλεπτο, υποχρεώνοντας τους «ασπρόμαυρους» στη χειρότερη τους συγκομιδή στο διάστημα αυτό.

Η ομάδα του Ανδρέα Οκλαλιώτη όμως, μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και ροκάνισε τη διαφορά, η οποία έκλεισε στο -2 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Από κει και πέρα, το σκορ είχε μόνο εναλλαγές και καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει διαφορά. Ο νικητής κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, όταν ο Ζαφειράκης πήρε μια διαφορά τριών πόντων και έκανε γρήγορα φάουλ, με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να μειώνουν τη διαφορά στον έναν πόντο, τρία δεύτερα πριν το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα : 18-8, 33-31, 47-48, 59-58

Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας) : Καπνάς, Πουρλίδας Β. 14(1), Δημάκας, Μουρατίδης 7, Σκουλαριώτης 5, Τρομπούης 7, Πουρλίδας Δ. 7(1), Μπιλιούρης Δ. 15(4), Μπιλιούρης Α. 4

Αετοί Βέροιας (Οκλαλιώτης) : Πάππου 3, Γκανάς 2, Χατζηχαρίσης 23 (4), Λέφας 6, Γιαμπατζίδης Δ., Παπαδόπουλος Ι.Μ. 14(2), Ιωσηφίδης 10(1)

ΑΟΚ - Αιγινιακός 49-47

Το ματς ήταν αμφίρροπο και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Κυριάρχησαν οι άμυνες και το σκορ έμεινε χαμηλά.

Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο αλλά η φιλοξενούμενη ομάδα είχε το προβάδισμα στο κλείσιμο κάθε δεκαλέπτου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΟΚ Βέροιας προηγήθηκε με 34-25, με το φιλοξενούμενο να ανακάμπτει και να ροκανίζει τη διαφορά και η περίοδος να κλείνει με 38-35.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πάλεψαν για τη νίκη, με τον ΑΟΚ Βέροιας να είναι αυτός που πανηγύρισε στο τέλος, παίρνοντας τη νίκη με 49-47.

Διαιτητές: Κούλης, Νικολαΐδης.

Δεκάλεπτα: 8-10, 21-23, 38-35, 49-47.

ΑΟΚ: (Μπογδαμπεΐδης) Παγγούρας, Ζάνος 2, Χρήστου Κ. 4, Τσαχουρίδης 5, Κασαμπαλής 11, Γιαννόπουλος 2, Τριχόπουλος 12 (2), Χρήστου Α. 3 (1), Κόγκας Δ.,  Κοτζάμπασης 10 (2).

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ: (Βουλκίδης) Στεργιόπουλος, Κατσιάνος 9 (1), Μπακογλίδης, Τσαγκάρης, Λαδένης 4, Ζελενίτσας 8 (2), Βουλκίδης 10 (1), Στάμος 16 (3).

Αλεξάνδρεια - ΑΓΕ Πιερίας 61-66

Το ματς ήταν σε γενικές γραμμές ισορροπημένο και αμφίρροπο σε όλη του την διάρκεια. Κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο στις λεπτομέρειες. Οι φιλοξενούμενοι στα κρίσιμα σημεία είχαν τις λέσεις και πήραν τη νίκη.

Διαιτητές: Φελεκίδης, Κορμέντζας.

Δεκάλεπτα: 21-23, 35-39, 51-51, 61-66.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ: (Τσοπουρίδης) Παπαδήμας, Παπαδόπουλος, Μουλγκέτσι 9 (1), Μπατιάκας 2, Παντοφλίδης 9 (1), Τσοπουρίδης, Καρκανιάς 20 (2), Πρόιος 4,  Καραγιάννης 12, Παπουλίδης 5.

ΑΓΕ ΠΙΕΡΙΑΣ: (Χρυσανθόπουλος) Ζαδές 17 (2), Μωυσίδης 6 (1), Καρατόλιος 20 (1), Βασδιάρης 1, Τριγώνης 6 (2), Κουρκούτας 16 (2), Γαβαλάς.