Κέρδισαν οι Αετοί, έχασε ο ΑΟΚ, την Κυριακή το Ζαφειράκης - Αλεξάνδρεια

Με τα παιχνίδια της 3ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρωτάθλημα στην Α' ΕΚΑΣΚΕΜ. Στον Α' όμιλο, οι Αετοί κέρδισαν την ΑΓΕ Πιερίας ενώ ο ΑΟΚ έχασε από τον Βατανιακό. Το Ημαθιώτικο ντέρμπι Αλεξάνδρεια - Ζαφειράκης έχει οριστεί για την Κυριακή.

ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ - ΑΟΚ 68-60

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ένα σερί 11-0 και παρά την προσπάθεια του ΑΟΚ να πλησιάσει, συντήρησαν ένα μικρό προβάδισμα σε όλο το πρώτο μέρος. Οι γηπεδούχοι στο τρίτο δεκάλεπτο, με ένα σερί 12-0 προηγήθηκαν με 49-32 στο 26' και κράτηψαν ψηλά την διαφορά. Ο ΑΟΚ αντέδρασε στο τελευταίο δεκάλεπτο και μείωσε σε 58-55 στο 36' αλλά δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο. ο Βατανιακός ξεφύγε ξανά στο σκορ και πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Χατζημπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 21-16, 33-26, 51-37, 68-60.

ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ: (Χοτοκουρίδης) Μαρμαρίδης 2, Σιαπάκας, Γκόρτσος 4, Λάλλας 3 (1), Πόσιος, Κοτσίμπελης 2, Τζήμας, Βαρδακώστας 12, Ακερμανίδης 8 (2), Μπίσμπας 37 (7).

ΑΟΚ: (Μπογδαμπεΐδης) Παγγούρας 2, Ζάννος 3 (1), Χρήστου Κ. 11 (1), Ιωαννίδης, Ντουλαβέρης 9 (1), Κασαμπαλής 8, Γιαννόπουλος 3 (1), Τριχόπουλος 13 (3), Χρήστου Α. 8 (2), Κόγκας 3, Κοτζαμπάσης.

ΑΕΤΟΙ - ΑΓΕ ΠΙΕΡΙΑΣ 77-63

Η ομάδα της Ημαθίας επικράτησε της ΑΓΕ Πιερίας με 77-63 στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής, σε ένα παιχνίδι που είχε τον έλεγχο καθ όλη τη διάρκεια του.

Κόντρα σε μια ομάδα που αγωνίζεται διαχρονικά χωρίς σκοπιμότητες και απολαμβάνει το μπάσκετ, οι «ασπρόμαυροι» πήραν από την αρχή ένα προβάδισμα ασφαλείας και το διατήρησαν μέχρι το τέλος.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +8, με τους Αετούς να βρίσκουν στη συνέχεια ακόμα περισσότερες λύσεις στην επίθεση, αυξάνοντας τον δείκτη του σκορ στο 45-31 του πρώτου μέρους.

Το πιο ποιοτικό δεκάλεπτο της ομάδας του Ανδρέα Οκλαλιώτη ήταν το τρίτο, με τη διαφορά να φτάνει στο +26 και ακολούθησε το γνώριμο rotation του κόουτς, «ρίχνοντας» στον αγώνα όλους τους παίκτες της αποστολής.

Τα δεκάλεπτα : 22-14, 45-31, 67-41, 77-63

Αετοί Βέροιας (Οκλαλιώτης) : Ξυλουργίδης, Πάππου 2, Χατζηχαρίσης 20 (2), Γκανάς 12, Καραμήτσος, Σιδηρόπουλος, Λέφας 14, Παπαδόπουλος Ι.Μ. 2, Γιαμπατζίδης 4, Ιωσηφίδης Κ., Παπαδόπουλος Ι.Π. 5, Ιωσηφίδης Μ. 18 (1)

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος) : Ζαδές 18 (2), Μωυσίδης 15 (3), Σαμακοβλής, Κουπαντζής 8 (2), Μαργαριτίδης 8, Τριγώνης 9 (2), Κουρκούτας 5 (1)