ΕΚΑΣΚΕΜ: Νίκες για τις ομάδες της Ημαθίας

Με τα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρωτάθλημα μπάσκετ στην Α' κατηγορία της ΕΚΑΣΚΕΜ. Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

ΠΑΝΘΗΡΕΣ 2

Επιβεβαίωσαν τον ρόλο του φαβορί οι Αετοί Βέροιας και πέτυχαν τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια.

Η ομάδα του Ανδρέα Οκλαλιώτη πήρε το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά κόντρα στον ΑΚΕ Πιερίας και με «όπλο» τη δυνατή άμυνα, έφτασε στη νίκη με σκορ 85-64.

Οι Ημαθιώτες είχαν αξιοσημείωτη ποικιλία στους σκόρερς στο κλειστό της Κατερίνης, δείγμα της φιλοσοφίας του προπονητή που υπολογίζει σε όλους ανεξαιρέτως.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι Αετοί πέτυχαν 53 πόντους, σε ένα άκρως παραγωγικό 20λεπτο, με πολλές επιλογές στην επίθεση και σημαντική ευστοχία εντός πεδιάς.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι συνεχόμενες αλλαγές και η είσοδος στον αγώνα των νεαρών παικτών από το εφηβικό τμήμα, άλλαξε τον ρυθμό, όχι όμως τις ισορροπίες.

Tα δεκάλεπτα : 10-23, 27-53, 47-74, 64-85

ΑΚΕ Πιερίας (Αθανασιάδης) : Σιδερίδης, Στρατηγός 2, Παναπακίδης 6 (1), Αργυρόπουλος 6 (2), Αποστολόπουλος 10 (2), Σιώκας 3, Κεραμιδάς 2, Γκιουλμπασάνης, Αλεξιάδης 8, Παυλίδης 19 (2), Πιτσιάβας 8

Αετοί Βέροιας (Οκλαλιώτης) : Ξυλουργίδης 6, Χατζηχαρίσης 12 (1), Γκανάς 11 (1), Καραμήτσος 3, Γιαμπατζίδης 14 (1), Παπαδόπουλος Ι.Μ. 18 (3), Σιδηρόπουλος 2, Παπαδόπουλος Ι.Π. 2, Πάππου 6, Πετρόπουλος, Ιωσηφίδης Κ. 2, Ιωσηφίδης Μ. 9 (2)

Αλεξάνδρεια - Βαφύρας 63-57

Η Αλεξάνδρεια μήπκε καλύτερα  στην αναμέτρηση, προηγήθηκε με 24-16 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και με πολύ καλή άμυνα διεύρυνε το προβάδισμά της και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ 41-25.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Βαφύρας προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς αλλά η Αλεξάνδρεια διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ.

Διαιτητές: Χάνος, Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 24-16, 41-25, 56-40, 63-57.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ: (Πρόιος) Καρκανιάς 18 (1), Παπαδόπουλος, Μουλγκέτσι, Πουαρίδης 4, Μπατιάκας, Ντάβλης, Παντοφλίδης 18 (1), Τσοπουρίδης, Νταμτσιόπουλος, Πρόιος 4, Καραγιάννης 5, Παπουλίδης 14 (2)

ΒΑΦΥΡΑΣ: Ζαμάνης 1, Καραμπατάκης, Τσιμήτρης, Βαβατσιούλας 13 (3), Σιώκας, Ντακαρέλας 5, Κακαμούκας 2, Λαμπονίκος 16, Μπαλαρμάς 4, Αγοραστός 3 (1),  Παπαδόπουλος 13 (3).

ΑΟΚ - Πάνθηρες 71-40

Ο ΑΟΚ Βέροιας επέβαλε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης το ρυθμό του, αποσπάστηκε από τις αρχές του δεύτερου δεκάλεπτου στο σκορ και έφτασε σε μία εύκολη νίκη.

Διαιτητές: Καραμανλής, Χατζηκώστας.

Δεκάλεπτα: 16-9, 42-22, 55-34, 71-40.

ΑΟΚ: (Μπογδαμπεΐδης) Παγγούρας 2, Ζάννος 8 (2), Χρήστου 5,Παπαδόπουλος 2, Πασχαλίδης 7 (1), Κασαμπαλής 4, Γιαννόπουλος 8, Τριχόπουλος 14 (4), Χρήστου, Κόγκας 4, Κοτζαμπάσης 17 (5).

ΠΑΝΘΗΡΕΣ: (Χρυσίδης) Καζαντζανίδης 9, Ρίζος, Κουτσικάς 2, Βουτσακόπουλος Θ. 6 (2), Μαργαρίτης 2, Καρακασίδης 6, Μουτζίκης 7 (1), Ζήσκας 2, Ζιάκος 4 (1), Χαρισσόπουλος 2, Σεραφείμ.

Σε πολύ παραγωγική βραδιά ο Ζαφειράκης, πήρε προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο και παρά την αντίσταση που προσπάθησε να προβάλει ο Βατανιακός, διεύρυνε το προβάδισμά του και το διατήρησε μέχρι το τέλος.

Διαιτητές: Χατζηκώστας, Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 34-24, 60-48, 79-63, 93-79.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ: (Τούφας) Καφετζής, Καπνάς, Πουρλίδας Β. 20 (4), Ζιάνης, Τούφας 19, Σκουλαριώτης 10, Πουρλίδας Δ. 16 (4), Μπιλιούρης Δ. 20 (1), Μπιλιούρης Α. 3, Μίσκος,  Μουρατίδης 5 (1).

ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ: (Χοτοκουρίδης) Μαρμαρίδης 1, Σιαπάκας 2, Γκόρτσος 2,  Λάλλας 4, Ταρενίδης 10,  Πόσιος, Κοτσίμπελης 9 (1), Τζήμας 3 (1), Βαρδακώστας 16 (1), Ακερμανίδης 2, Μπίσμπας 30 (1).