Έχασαν από τον Βατανιακό οι Αετοί - Νίκες για ΑΟΚ Βέροιας και Αλεξάνδρεια

Με τα παιχνίδια της 17ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρωτάθλημα στην Α' κατηγορία της ΕΚΑΣΚΕΜ. Οι Αετοί έχασαν στο ντέρμπι κορυφής από τον Βατανιακό με 74-60, ο ΑΟΚ κέρδισε άνετα τον Βαφύρα με 65-47 και η Αλεξάνδρεια επικράτησε των Πανθήρων με 47-44. Το ματς του Ζαφειράκη με τον Αιγινιακό αναβλήθηκε.

ΑΟΚ Βέροιας – Βαφύρας Δίου 65-47

Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα τρία πρώτα δεκάλεπτα. Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο αλλά στο δεύτερο μέρος, ο ΑΟΚ με περισσότερες επιλογές πήρε το πάνω χέρι. Το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο ΑΟΚ με καλές άμυνες περιόρισε σημαντικά τον Βαφύρα, ξέφυγε στο σκορ και έφτασε στη νίκη.

Διαιτητές: Νικολαΐδης, Καρλιάμπας.

Δεκάλεπτα: 13-15, 26-29, 42-38, 65-47.

ΑΟΚ: (Μπογδαμπεΐδης) Παγγούρας 2, Παπαδόπουλος Ε. 3 (1), Παπαδόπουλος Π. 2, Τσαχουρίδης 15 (1), Κόγκας Μ., Ιωαννίδης 8 (1), Κασαμπαλής 22,  Γιαννόπουλος 10 (1), Τριχόπουλος 3, Δίγκας, Κόγκας Δ..

ΒΑΦΥΡΑΣ: (Σαραπτσής) Τσιμήτρης 4, Μπαλαρμάς 28, Καλλιός 2, Ίτσιος 2, Λαμπονίκος 11 (1).

Αλεξάνδρεια – Πάνθηρες 47-44

Σε όλο το ματς οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Η Αλεξάνδρεια είχε τον έλεγχο και στα κρίσιμα τελευταία λεπτά διατήρησε την συγκέντρωσή της και πήρε το ματς.

Δεκάλεπτα: 14-13, 27-24, 40-36, 47-44.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ: (Πρόιος) Ντούλιας, Παπαδόπουλος, Πουρλιοτόπουλος 4, Μουλγκέτσι Α. 8 (2), Μπατιάκας, Ντάβλης, Μουλκέτσι Ο., Καρκανιάς 19 (2), Ματόπουλος,  Καραγιάννης 3, Παπουλίδης 13 (3).

ΠΑΝΘΗΡΕΣ: (Χρυσίδης) Παναγιωτής, Καζαντζανίδης 7, Κουτσικάς 10 (2), Ζήσκας, Βουτσακόπουλος Θ. 15 (3), Μαργαρίτης 2, Σεραφείμ, Μάνης, Ζιάκος 10.

Βατανιακός - Αετοί Βέροιας 74-60

Ο Βατανιακός ξέφυγε στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο και διεύρυνε την διαφορά του στο δεύτερο μέρος. Οι Αετοί όχι μόνο δεν κατάφεραν να ανακάμψουν στο δεύτερο μέρος αλλά έχασαν εντελώς την επαφή με το σκορ και δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν κάτι από το ματς.

Διαιτητές: Τοπαλίδης, Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 26-14, 44-32, 66-40, 74-60.

ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ: (Χοτοκουρίδης) Μαρμαρίδης 17 (1), Καραμέλιος, Βαρβούτης 9, Ταρενίδης, Λάλλας 5 (1), Πόσιος 5, Κοτσίμπελης 2, Βαρδακώστας 10, Ακερμανίδης 4, Τσακιρίδης Ι., Μπίσμπας 22 (3).

ΑΕΤΟΙ: (Οκλαλιώτης) Ξυλουργίδης, Κολέτσας, Γαβριηλίδης Α., Χατζηχαρίσης, Γιαμπατζίδης 12, Παπαδόπουλος Ι.Μ. 14 (2), Σιδηρόπουλος 2, Λέφας 16, Πάππου 3, Πετρόπουλος, Ιωσηφίδης Κων. 6, Ιωσηφίδης Μ. 7.