Κέρδισε άνετα στον Βόλο ο Φίλιππος

Εύκολο απόγευμα είχε στον Βόλο ο Φίλιππος. Επικράτησε με 70-78 και σημείωσε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα. Ο Φίλιππος επέιβαλλε τον ρυθμό του από το πρώτο δεκάλεπτο, ξέφυγε στο σκορ και δημιούργησε τις συνθήκες για να φτάσει άνετα σε μια εύκολη επικράτηση.

Αγωνιστικά, ο Φίλιππος ήταν αποτελεσματικός στην άμυνα, είχε πολλές λύσεις στην επίθεση και δημιούργησε μια διαφορά ασφαλείας στο τρίτο δεκάλεπτο. Εκεί κρίθηκε το ματς. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φϊλιππος κατέβασε ταχύτητα και οι γηπεδούχοι μείωσαν το σκορ.

Διαιτητές: Σαρακενίδης-Αναστασιάδης Β.-Τσάνταλη

Δεκάλεπτα: 15-27, 29-44, 46-67, 70-78

Ολυμπιακός Βόλου (Μπουντούρης): Γιάκας, Στεφόπουλος 2, Παρασχάκης, Νταραντάντας 2, Γουάμπα 16, Νίκολης 21 (4), Σταθούρος, Μπουντούρης Κ. 2, Δημητρόπουλος, Γιαννίκος, Μπουντούρης Σ., Ντίαθ 27 (2).

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Αποστολίδης 14 (4), Ιγγλέζος 6 (2), Καραγιώργος 2, Νικάι 2, Δημάλης 3 (1), Ελευθεριάδης 27 (3), Ξενιτίδης 8 (1), Κωνσταντινίδης 6, Κάτζος, Μπένας 10 (2), Πολυμένης, Αμανατίδης.