Ο Φίλιππος κέρδισε το Αγρίνιο και οδήγησε την σειρά σε τρίτο παιχνίδι

Σε τρίτο ματς θα κριθεί η παραμονή του Φιλίππου στην Α2. Στο δεύτερο ματς των πλέι άουτ, η Βεροιώτικη ομάδα κέρδισε το Αγρίνιο με 78-69 και οδήγησε την σειρά σε τρίτο παιχνίδι. Ο τρίτος και καθοριστικός αγώνας θα διεξαχθεί στο Αγρίνιο.

Ο Φίλιππος έλεγξε το παιχνίδι από την αρχή και μετά το πρώτο δεκάλεπτο ξέφυγε στο σκορ και δημιούργησε διαφορά με διψήφια τιμή. Η Βεροιώτικη ομάδα συντήρησε την διαφορά και στο τρίτο δεκάλεπτο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως το ματς έγινε ντέρμπι. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και στο 37’ πλησίασαν σε 71-68. Οι παίκτες του Φιλίππου διατήρησαν την ψυχραιμία τους και έγραψαν το 74-68 στο 39’, σταμάτησαν την αντεπίθεση του Αγρινίου και "καθάρισαν" το ματς.

Διαιτητές: Ξενικάκης-Μπακάλης-Παζώλης (Καλότσης)

Δεκάλεπτα: 30-17, 50-29, 60-51, 78-69

Φίλιππος Βέροιας (Καλαμπάκος): Νικάι, Ντόβας 8 (2), Ελευθεριάδης 27 (3), Πουλιανίτης 11 (1), Κοθράς 2, Παραπούρας 2, Σουτζόπουλος 8 (1), Ντρεκάλοβιτς 7 (1), Ιατρίδης 9 (1), Πιλκούδης 4.

Αγρίνιο (Παπαδόπουλος): Τσρνιτς 27 (5), Τσούκας, Μήτσου 2, Κυριλής 3 (1), Κουρουπάκης 5, Μπαλός 10, Νικολαΐδης 17 (2), Γκάτζιος 5.