Έχασε στην Αμαλιάδα ο Φίλιππος

Την ήττα με 96-79 γνώρισε στην Αμαλιάδα ο Φίλιππος. Η Βεροιώτικη ομάδα πάλεψε σθεναρά σε όλο το ματς αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήραν το ματς.

Οι γηπεδούχοι είχαν από την αρχή προβάδισμα στο σκορ, στο 15΄ έφτασε και στο +13 (42-29) με τρίποντα των Ναούμη, Παπαρέγκα και το ημίχρονο έκλεισε με 8 πόντους (49-41).

Στη γ΄ περίοδο ο Φίλιππος μείωσε μέχρι τους 3 πόντους (61-58), στο 28΄ και το 30λεπτο συμπληρώθηκε με σκορ 68-63. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κόροιβος ήταν καταιγιστικός στην επίθεση. Με σερί 10-0 έφτασε στο +13 (78-65), 7 λεπτά πριν το τέλος και στο +15 (83-68) στο 35΄ και έκτοτε δεν απειλήθηκε, φτάνοντας άνετα στη νίκη.

Οι Μαστρογιαννόπουλος (23 πόντοι), Mitrovic (20 πόντοι, 7 ασίστ) και Τάταρης (17 πόντοι) οδήγησαν επιθετικά τον Κόροιβο (10-6), που βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα επιθετικά (55% συνολικά, 13/25 τρίποντα), σημείωσε την 3η νίκη στα τελευταία 4 παιχνίδια και έκανε το 7-1 στην Αμαλιάδα, όχι όμως τόσο εύκολα, όσο δείχνει το τελικό σκορ.

Διαιτητές: Μηλαπίδης, Καλογερόπουλος Φ., Ζιώγας

Δεκάλεπτα: 23-18, 49-41, 68-63, 96-79

Κόροιβος Αμαλιάδας (Δελέγκος): Παπαρέγκας 5 (1), Μίτροβιτς 20 (2), Κίννης, Καλογερίας 4, Ναούμης 15 (3), Κατσαβόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 23 (4), Μιχαλούτσος 5 (1), Τάταρης 17 (1), Μαστόρος 5 (1), Νάνος 2.

Φίλιππος Βέροιας (Κουρουζίδης): Νικάι, Ντόβας 11 (2), Ελευθεριάδης 4, Πουλιανίτης 4, Κοθράς 8 (2), Σουτζόπουλος 4, Ντρεκάλοβιτς 10, Ιατρίδης 17 (1), Πιλκούδης 7, Γαρέζος 14 (2).

15. Οίακας 0-16 (974-1660) 16

* Εκκρεμούν οι (4) αγώνες Αμύντας - Καρδίτσα (14η αγωνιστική, 2/3, 17:00), Οίακας - Δάφνη Δαφνίου (14η αγωνιστική, 2/3, 17:00), Αγρίνιο - Κόροιβος (16η αγωνιστική, 2/3, 18:00), Κόροιβος - Πανερυθραϊκός (17η αγωνιστική, 9/3, 17:00)

H EΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (20Η - 5/3, 17:00)