Δεν άντεξε κόντρα στον Διαγόρα Δρυοπιδέων ο Φίλιππος (φωτογραφίες, βίντεο)

Εντός έδρας ήττα από τον Διαγόρα Δρυοπιδέων με 71-89  γνώρισε ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες ήταν μέσα στο ματς στο πρώτο μέρος αλλά πλήρωσαν το πολύ άσχημο τρίτο δεκάλεπτό τους.

Στο πρώτο μέρος ο Διαγόρας είχε το πάνω χέρι. Αιφνιδίασε στο ξεκίνημα όταν προηγήθηκε με 0-10 στο 4’ και κράτησε τον έλεγχο όταν ο Φίλιππος μείωσε 8-12 στο 6’. Οι φιλοξενούμενοι με ένα νέο σερί πέρασαν ξανά με 8-17 στο 7’.

Στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου δεκαλέπτου ο Φίλιππος με καλές κυρίως άμυνες πλησίασε 17-21 και πήρε το προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο με 25-23 με τρίποντο του Ντρεκάλοβιτς στο 13’.

Με δυο τρίποντα στην σειρά ο Διαγόρας πήρε ξανά προβάδισμα με 25-29 στο 14’ και συντήρησε ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκάλεπτου. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν με 32-38 στο 18’ αλλά ο Φίλιππος απάντησε μειώνοντας 37-39 στο 19’. Το ημίχρονο έληξε με 39-43.

Το ματς κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Φίλιππος έπαθε μπλακ άουτ στην σφιχτή άμυνα του Διαγόρα και έχασε την επαφή με το σκορ. Οι Βεροιώτες σημείωσαν μόλις 10 πόντους, τους τρεις μάλιστα στην εκπνοή του δεκαλέπτου και έχασαν πολύ νωρίς το ματς. Ο Διαγόρας με καλά ποσοστά ευστοχίας από μέση και μακρινή απόσταση προηγήθηκε με 43-56 στο 26’, 45-64 στο 28’ και 46-69 στο 30’. Ο Φίλιππος μείωσε με τρίποντο του Ντρεκάλοβιτς στην εκπνοή του δεκαλέπτου σε 49-69.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι συντήρησαν απλά την διαφορά στο σκορ.

Διαιτητές: Λόρτος-Ελευθεριάδης-Λουλουδιάδης (Καλότσης)

Δεκάλεπτα: 17-21, 39-43, 49-69, 71-89
Φίλιππος (Γκίμας): Τσούκας 3 (1), Τσεσμετζίδης, Φυλάκης 1, Βάλλιος, Τσιακλαγκάνος 2, Ελευθεριάδης 18 (1), Κοθράς 9, Παραπούρας 2, Σουτζόπουλος 15 (1), Καντάρκος 2, Φιλιππόπουλος, Ντρεκάλοβιτς 19 (3).

Διαγόρας (Χούμπαυλης): Αγγελόπουλος 3 (1), Κουκάς 8 (2), Καράμπουλας 21 (3), Πολυτάρχου 15 (4), Πετροδημόπουλος 2, Λιακόπουλος 19, Καρασταμάτης 7 (2), Βλάχος 2, Μαχαίρας 10, Γκιουζέλης 2.