BANNER ME POS 987x100px

pistofidis ban1

Έχασαν στην Καστοριά οι Αετοί στην πρεμιέρα της σεζόν

Με ήττα ξεκίνησαν την σεζόν στη National League 2 οι Αετοί. Η πρεμιέρα περιελάμβανε το εκτός έδρας παιχνίδι στην Καστοριά, από την οποία ηττήθηκαν με σκορ 74-61.

Από τη γενικότερη εικόνα του αγώνα, η Βεροιώτικη ομάδα φάνηκε πως δεν ήταν έτοιμη για τις απαιτήσεις του. Αν και το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο, το τρίτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε καθοριστικό.

Η ομάδα του κόουτς Καραμουσαλίδη ξεκίνησε καλά, κρατώντας την Καστοριά κοντά στο σκορ με το 20-14 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο, παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να ξεφύγουν, οι «ασπρόμαυροι» παρέμειναν ανταγωνιστικοί, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 37-28.

Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο η Καστοριά ανέβασε ρυθμό, εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά κενά μας και αύξησε τη διαφορά στους 17 πόντους (57-40), κάτι που δυσκόλεψε την ανατροπή. Παρά την προσπάθεια στο τελευταίο δεκάλεπτο, η διαφορά δεν έκλεισε και η Καστοριά κράτησε τη νίκη με το τελικό 74-61.

Διαιτητές: Τούσης-Κάννης-Θώμος

Δεκάλεπτα: 20-14, 37-28, 57-40, 74-61

Καστοριά (Καραταγλίδης): Χότζα 12(1), Μπέγος 15(1), Τερσενίδης 15(1), Παγανάς 12, Δήμου 8(2), Στεφανής 8(2), Παντελίδης 2, Εφραιμίδης 2, Στεργιόπουλος,  Κωνσταντίνου.

Αετοί Βέροιας (Καραμουσαλίδης): Ροδοστόγλου 4(1), Δαχρέτζης 5(1), Τσιόγκας 8(2), Παπαδόπουλος 7, Κόκκινος 11(1), Πισιώτης 3, Γάτσος 12(1), Γιανναράς 6(2), Σαζακλίδης 2, Νικάι 3(1), Πουρλίδας.