BANNER ME POS 987x100px

didactica

pistofidis ban1

Αποφασιστικός στην αρχή, αλλά λύγισε στο τέλος ο Φίλιππος στην πρεμιέρα της National League 1

Σε ένα δυνατό παιχνίδι για την πρεμιέρα της National League 1, ο ΚΑΟΧ Ευρώπη υποδέχθηκε τον Φίλιππο Βέροιας, σε μια αναμέτρηση που κράτησε το ενδιαφέρον αμείωτο μέχρι το τέλος. Η ομάδα της Βέροιας ξεκίνησε εντυπωσιακά στο πρώτο δεκάλεπτο, επιβάλλοντας τον ρυθμό της και προηγήθηκε με 24-15. Με καλή άμυνα και γρήγορες επιθέσεις, οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν αποφασισμένοι να ελέγξουν το παιχνίδι από νωρίς.

Ωστόσο, στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΚΑΟΧ Ευρώπη βρήκε τρόπο να μειώσει τη διαφορά. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία και με πιο ορθολογικές επιλογές στην επίθεση, κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ, κλείνοντας το ημίχρονο με 40-44, δείχνοντας ότι δεν θα ήταν εύκολος αντίπαλος.

Η τρίτη περίοδος αποδείχθηκε καθοριστική, καθώς οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πιο αποτελεσματικοί, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Με σταθερή πίεση και διαδοχικούς πόντους, κατάφεραν όχι μόνο να περάσουν μπροστά στο σκορ, αλλά και να δημιουργήσουν προβάδισμα τεσσάρων πόντων, με το ταμπλό να γράφει 62-58.

Στην τελευταία περίοδο, οι παίκτες του ΚΑΟΧ Ευρώπη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, κρατώντας τον έλεγχο του παιχνιδιού. Παρά τις προσπάθειες της Βεροιώτικης ομάδας να επιστρέψει, οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι να ξεκινήσουν με νίκη το πρωτάθλημα και κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος, φτάνοντας στη νίκη με τελικό σκορ 84-77.

Διαιτητές: Εκίζογλου-Νέδογλου-Κασούμης

Δεκάλεπτα: 15-24, 40-44, 62-58, 84-77

ΚΑΟΧ Ευρώπη 87 (Παναγιωτόπουλος): Γκιουζελίδης 25, Παναγιωτόπουλος 16(1), Δεληγιώργης 23(2), Ζωράφος 2, Αργυρόπουλος 5, Νταρατάνας 2, Μπαλτζόπουλος 7(1), Συρλής 3(1), Κιατίπ, Μασλαρινός 1.

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Κωστίκας 7, Ελευθεριάδης 17(1), Ταζόπουλος 12, Κάτζος 15(3), Μαλανδρής 11(3), Καραγιώργος 5(1), Μελαδιανός 10(1), Πεχλιβανίδης, Τεπετίδης, Μπένας.