Χρυσό μετάλλιο ο Τουλίκας στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου ΑμεΑ

Το Αθλητικό Σωματείο ΑμεΑ Ν.Ημαθίας <<ΑΙΓΕΣ>> όπως κάθε χρόνο συμμετείχε στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου ΑμεΑ ΟΠΑΠ 2018 που διοργάνωσε η Εθνική Αθλητική Ομοσπονδία ΑμεΑ στις 23 & 24 Ιουνίου στην Αθήνα στο ΟΑΚΑ.

Οι αθλητές που αγωνίστηκαν ήταν ο Τουλίκας Νικόλαος, ο Θεοχαρόπουλος Νίκος & ο Παπαδόπουλος Ραφαήλ Κωνσταντίνος στην κατηγορία (Τ20) και ο Καφές Θεόδωρος στην κατηγορία (F63).

Το σωματείο κατέκτησε  4 μετάλλια, ένα χρυσό και τρία ασημένια.

Συγκεκριμένα ο αθλητής Τουλίκας Νικόλαος αγωνίστηκε στα 5 χλμ όπου κατέκτησε τη 2η θέση και στα 10 χλμ κατάφερε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά να βρεθεί στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου χαρίζοντας μας το χρυσό μετάλλιο καταρρίπτοντας το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ από 44.16 σε 43.42 λεπτά, ενώ ο νέος αθλητής του σωματείου Καφές Θεόδωρος κατέκτησε τη δεύτερη θέση στο αγώνισμα της Σφαίρας και στο Ακόντιο.

Τέλος οι αθλητές Θεοχαρόπουλος Νίκος και Παπαδόπουλος Ραφαήλ Κωνσταντίνος συμμετείχαν στο αγώνισμα της Σφαίρας κάνοντας νέα ατομικά ρεκόρ ο καθένας τους.