Έχασε από τον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη ο Φίλιππος

Την ήττα με 3-1 γνώρισε στην Θεσσαλονίκη από τον ΠΑΟΚ ο Φίλιππος. Ο Φίλιππος παρά την ήττα του ήταν ανταγωνιστικός στα δύο πρώτα σετ και διατήρησε την καλή παράδοση των καλών εμφανίσεων απέναντι στον δικέφαλο.

Κορυφαίος της ομάδας της Βέροιας ήταν ο Στουντζίσκι που σημείωσε 15 πόντους και πλέον άπαντες στρέφουν το ενδιαφέρον τους στον αγώνα με το Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη.

Κορυφαίοι του ΠΑΟΚ ήταν οι Ούντρις, Κουκλίνσκι που έβγαλαν με επιτυχία και τα τέσσερα σετ, ενώ Κουμεντάκης και Γουόλς έγιναν αλλαγή μετά το 2ο σετ. Μετά την ισοφάριση ο Γιάννης Καλμαζίδης έδωσε τη δυνατότητα σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση τους να εκδηλώσουν τις αρετές τους και να καθαρίσουν τον αγώνα χωρίς άλλες απώλειες.

Διαιτητές: Ιωαννίδης, Τζεπκινλής, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Κακάτσιου, Βασδέκης, Γραμματεία: Εμμανουηλίδου.

Διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 16-13, 21-18, 25-23

2ο σετ: 6-8, 13-16, 19-21, 23-25

3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-14, 25-17

4ο σετ: 6-8, 16-13, 21-14, 25-19

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 7 άσσοι, 61 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και τΟΥ Α.Π.Σ.Φιλίππου Βέροιας οι πόντοι προήλθαν: 1 άσσος, 53 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 23-25, 25-17, 25-19) σε 98 λεπτά.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 5π. (3/8επ., 2 μπλοκ), Γουόλς 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 9 (9/15επ., 93%υπ., 86%αρ.), Γάτσης 2 (2/3επ.), Κουκλίνσκι 22 (19/31επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 82%υπ., 55%αρ.), Ούντρις 20 (17/28επ., 3 άσσοι) / Κοκκινάκης (λ. - 85%υπ., 54%αρ.), Τερζής, Πετρέας 7 (5/6επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Σωτηρίου 3 (3/8επ., 90%υπ., 60%αρ.), Τακουρίδης 4 (2/3επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μπούτος.

Α.Π.Σ.ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τάκης Χριστοφορίδης): Γιάγκος 7π. (6/6επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης 1 (1/3επ.), Ρουμελιωτάκης 14 (14/27επ., 57%υπ., 48%αρ.), Βαρβεσιώτης 6 (6/16επ.), Σονάρι 11 (8/14επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Στουντζίνσκι 15 (15/28επ., 58%υπ., 28%αρ.) / Μπουράκης (λ. - 50%υπ., 33%αρ.), Στεφανίδης 3 (3/7επ.), Μιχελάκης (λ), Σιούτης, Κουπατσιάρης.

Ο προπονητής του Φιλίππου Βέροιας Τάκης Χριστοφορίδης που έκανε ντεμπούτο ως πρώτος προπονητής σε εκτός έδρας αγώνα της ομάδας του είπε: «Ήταν μια "γλυκιά" ήττα, τη στιγμή που παίζεις με μια ομαδα σαν τον ΠΑΟΚ. Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Εγώ αυτό που ήθελα, ήταν να μπουνε μέσα και να παίξουνε ελεύθερα και από εκεί και ύστερα ό,τι βγει! Το κρίσιμο σημείο ήταν στο ‘α σετ, όπου ο διαιτητής έβγαλε κίτρινη κόκκινη στον Προύσαλη, μία αυστηρή νομίζω απόφαση. Κρατάω το σετ, τον ενθουσιασμό των παιδιών και το γεγονός ότι αυτά που είπαμε στα αποδυτήρια τα κάναμε στο παιχνίδι σε ποσοστό 70%».