Έχασε από τον Μίλωνα ο Φίλιππος

Ο Μίλωνας νίκησε με 3-0 σετ τον Φίλιππο Βέροιας σε αγώνα της 14ης αγωνιστικής της Volley League και σημείωσε την τρίτη του νίκη σε 12 αγώνες. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα κατάφερε να κυριαρχήσει σε υποδοχή και επίθεση και πήρε δίκαια τη νίκη.

Από τον Φίλιππο απουσίασαν ο Προύσαλης και ο Μπίσετ, ενώ από το Μίλωνα απουσίασε ο Δρογκάρης. Να σημειιωθεί πως ο Φίλιππος αύριο στις 17:00 στον Άγιο Θωμά θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό σε εξ αναβολής αγώνα της 11ης αγωνιστικής. Ο Φίλιππος έμεινε στο 10 βαθμούς και ο Μίλωνας τον προσπέρασε με 12 βαθμούς και βρίσκεται στην 5η θέση.

Από την αρχή του αγώνα ο Μίλωνας είχε τα ηνία του αγώνα και τον απόλυτο έλεγχο στο σκορ. Οι «πράσινοι» της Νέας Σμύρνης προηγήθηκαν 4-2 με τον Χαντ και διατήρησαν το προβάδιαμα του +2 μέχρι το 7-7 που έγινε με τον Μαυροβουνιώτη. Ο Μίλωνας με αποτελεσματικό σερβίς και κόντρα επιθέσεις του Χάντ ξέφυγε 17-14 αλλά ο Φίλιππος στο καλύτερο διάστημα του στον αγώνα κατάφερε να κάνει σερί 4-0 και να προσπεράσει 18-17. Η απάντηση ήταν άμεση από τον Μίλωνα που με δικό του σερί 4-0 πήρε και πάλι τα ηνία του αγώνα με 21-18. Ο Φίλιππος δεν είχε άλλη απάντηση και ο Μιλωνας με δύο πόντους από Χαντ, Λάππα έκλεισε το σετ 25-21 για το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ ο Μίλωνας μπήκε το ίδιο δυνατά και με το σερβίς του Δορδοκίδη ξέφυγε 5-1, ενώ με νέο σερί 4-0 ξέφυγε 12-5. Η διαφορά συντηρήθηκε, ακολούθησαν λάθη εκατέρωθεν, η διαφορά διατηρήθηκε και με μπροστάρη τον Χαντ ο Μίλωνας έφτασε στο 25-16 και στο 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ ο Μίλωνας είχε από την αρχή μικρό προβάδισμα που με τον Χανδρινό, τον Λάππα και τον Χαντ άνοιξε τη διαφορά στο 16-10. Ο Φίλιππος επιχείρησε με τον Μαυροβουνιώτη, μείωσε στο -3 (19-16). Η χαριστική βολή ήρθε από το σερβίς του Δορδοκίδη που απέφερε σερι 5-0 και το σετ έκλεισε με 25-17.

Διακύμανση

1ο σετ: 8-7, 16-14, 21-18, 25-21

2ο σετ: 8-4, 16-9, 21-13, 25-16

3ο σετ: 8-5, 16-10, 21-17, 25-17

*Οι πόντοι του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων προήλθαν: 2 άσσοι, 23 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και του Φιλίππου Βέροιας προήλθαν: 1 άσσος, 3 μπλοκ, 19 επιθέσεις, 10 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-16, 25-17) σε 71΄.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός 7π. (5/11επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 29%υπ., 14$αρ.), Μαζιάρζ 4 (2/6επ., 2 μπλοκ), Χαντ 8 (8/15επ.), Δορδοκίδης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Κανελλόπουλος, Λάππας 8 (8/9π., 75%υπ., 12%αρ.) / Δαρίδης (λ. - 67%υπ., 44%αρ.), Μαντέκας, Χανδρινός Αρης, Τσαρκάτογλου.

Α.Π.Σ.ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μαυρβουνιώτης 6π. (5/11επ., 1 μπλοκ, 50%υπ., 25%αρ.), Γραμμαενούδης 1 (1/1επ.), Τζιουμάκας 1 (1 άσσος), Γάτσης 6 (6/9επ.), Τζουμάκας 4 (2/12επ., 2 μπλοκ), Στουντζίνσκι 5 (5/18επ. 82%υπ, 35%αρ.) / Μπουράκης (λ. - 48%υπ., 12%αρ.), Μιχελάκης, Αρτακιανός, Βαρβεσιώτης.

Ο προπονητής του Μίλωνα Σάκης Ψάρρας δήλωσε: «Ο στόχος της ομάδας έχει επιτευχθεί. Και η ομάδα θα τερματίσει σε καλύτερη θέση από την 8η θέση και βγάλαμε νέα παιδιά για το ελληνικό βόλεϊ. Αυτό είναι τεράστια επιτυχία για το Μίλωνα που χτίστηκε βήμα βήμα μέσα σε μία δύσκολη χρονιά. Τα νέα παιδιά είναι παρακαταθήκη για το βόλεϊ και για το Μίλωνα. Η επιτυχία ήμερα ήταν πως νικήσαμε άνετα έναν ισχυρό αντίπαλο που είχε απουσίες όπως εμείς και φάνηκε ταλαιπωρημένος λόγω του covid. Εμείς ήμασταν ψύχραιμοι και ώριμοι και αυτό κρατάμε. Κάναμε επαγγελματική νίκη. Συγχαρητήρια και στον Τέιλορ Χαντ που σήμερα ήταν όπως θέλω να είναι και όπως πρέπει να είναι σε κάθε αγώνα».

Ο Μίλτος Τσαρκάτογλου είπε για τον Μίλωνα: «Χρειαζόμασταν αυτή τη νίκη. Ηταν μία βαθιά ανάσα και ψυχολογική τόνωση. Στη Βέροια είχαμε πολλές δυσκολίες, παίξαμε πέντε σετ ενώ σήμερα νικήσαμε με 3-0. Είμαστε νεοφώτιστη ομάδα. Ο στόχος είναι η παραμονή. Είναι σημαντικό που έχω χρόνο συμμετοχής στην ομάδα αλλά κυρίως θέλω να ευχαριστήσω τον διοικητή μου Κυριάκο Λιάκο που δίνει τη δυνατότητα να συνδυάσω το βόλεϊ με την επαγγελματική μου ιδιότητα».

Ο προπονητής του Φιλίππου Βέροιας Σωκράτης Τζιουμάκας δήλωσε: «Ξέραμε από την αρχή πως ο αγώνας θα είναι δύσκολος λόγω της απουσίας τριών παικτών μας. Ακόμα δεν έχουμε δυνάμεις. Προσπαθήσαμε αλλά είναι κάποια πράγματα πάνω από τις δυνάμεις μας. Η 4αδα είναι μακριά. Να είμαστε υγιείς και όλα θα γίνουν».

Ο διαγώνιος του Φιλίππου Γιώργος Τζιουμάκας είπε: «Οι συνθήκες για μας είναι πολύ δύσκολες. Περάσαμε όλοι κορονοϊό. Ημασταν πολύ καιρό χωρίς προπόνηση. Δεν είναι δικαιολογία, είναι αλήθεια. Παιξαμε με μία προπόνηση. Συγχαρητήρια στο Μίλωνα. Εμείς κοιτάμε να βελτιωθούμε, να κάνουμε προπονήσεις και να επιστρέψουμε στην κατάσταση που ήμασταν στα τελευταία ματς. Καμία ομάδα δεν αντέχει να παίξει δεύτερο ματς στη σειρά έχοντας χτυπηθεί από κορονοϊό. Σίγουρα θα είναι δύσκολο. Θα το παλέψουμε για το καλύτερο. Αυτό είναι σίγουρο».