"Κλότσησε" βαθμό ο Ζαφειράκης

Ισόπαλο 24-24 έληξε το παιχνίδι του Ζαφειράκη με τον Ιωνικό. Οι Ναουσαίοι είχαν πολλές ευκαιρίες να πάρουν το ματς στα τελευταία λεπτά αλλά τις κλότσησαν όλες και έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να επιστρέψουν στην Αθήνα με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Αγωνιστικά, ο Ζαφειράκης είχε τον έλεγχο σε όλο το παιχνίδι. Στο πρώτο μέρος, μετά το 15λεπτο, πήρε προβάδισμα στο σκορ με 10-7 στο 17' και 13-9 στο 23' αλλά αντί να το διευρύνει ακόμη περισσότερο, επέτρεψε στον Ιωνικό να πλησιάσει και να κλείσει το ημίχρονο με 14-12.

Το δεύτερο μέρος ήταν ντέρμπι. Οι Ναουσαίοι είχαν το πάνω χέρι στο σκορ, με προβάδισμα 1-2 τέρματα αλλά ο Ιωνικό έμεινε γαντζωμένος κοντά στο σκορ και στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε "κολλιτσίδα" του Ζαφειράκη. Στο 56' ο Ζαφειράκης προηγήθηκε με 24-23 στο 56' και δεν σκόραρε ξανά. Έχασε τρεις ευκαιρίες να αυξήσει την διαφορά στα δυο γκολ και να αγκαλιάσει τη νίκη και είδε τον Ιωνικό να ισοφαρίζει στο 59', μετά από επίθεση που ανανεώθηκε με κερδισμένο ριμπάουντ.

Παρά την ισοφάριση, ο Ζαφειράκης είχε την τελευταία επίθεση. Έφτασε δυο φορές σε θέση εκτέλεσης αλλά δεν σκόραρε υπό πίεση και κέρδισε φάουλ. Το ματς έκλεισε με εκτέλεση φάουλ σε νεκρό χρόνο που δεν απείλησε τον τερματοφύλακα των Αθηναίων.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-3, 8-7, 11-8, 13-10, 14-12 (ημχ), 16-16, 18-17, 20-19, 21-21, 24-23, 24-24.

Ζαφειράκης (Δεληγιάννης): Αθανασίου, Μπόλας, Τζουβάρας, Τσαγκεράς, Θεοδωρόπουλος 5, Μπουμπουλέντρας, Ρότζιος 3, Μισαηλίδης 4, Αποστολίδης 3, Γαλίτης, Μίλοβιτς 4, Κανιζάι 4, Βαφείδης 1, Τσάτσας, Δασκαλόπουλος, Λόλας.

Ιωνικός (Αρβανίτης): Κουκουλάς 8, Σ. Αϊβαλιώτης, Ταουσάνης 1, Παπαδόπουλος, Μπραουδάκης, Συγγάρης, Αγ. Βασιλείου 2, Π. Αϊβαλιώτης, Χαντέλης 1, Κ. Βασιλείου 3, Μελετάκος 3, Δεληχρήστος 3, Τρούλος, Μαντζόπουλος 1, Ελοζιέουα 2, Χελιώτης.

Διαιτητές: Νάσκος - Χαρίτσος. Δίλεπτα: 4-3. Κόκκινη: Ελοζιέουα (33:13 - επικίνδυνο παιχνίδι, δεν κρατήθηκε δελτίο). Πέναλτι: 1/3 - 1/1