Αγκάλιασε την παραμονή ο Ζαφειράκης

Σημαντική εκτός έδρας νίκη σημείωσε το Σάββατο ο Ζαφειράκης. Επικράτησε στην Αθήνα του Δούκα με 22-26 και αγκάλιασε την παραμονή στην κατηγορία (εξασφαλίζει την παραμονή αν κερδίσει την τελευταία αγωνιστική την αδύναμη Σαλαμίνα).

Το παιχνίδι στα 45 λεπτά ήταν σε γενικές γραμμές ισορροπημένο. Στο τελευταίο τέταρτο όμως, οι Ναουσαίοι με αποτελεσματική άμυνα πήραν ένα προβάδισμα 3-4 γκολ και έφτασαν στη νίκη.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-4, 6-5, 6-9, 8-9, 10-10 (ημίχρονο), 12-12, 15-16, 19-19, 19-21, 20-23, 22-26

ΔΟΥΚΑΣ: Mαρκατάτος, Παγιάτης 4, Κοβάνης, Τζανιδάκης, Γερουλάνος 1, Αναστασίου, Ασλής, Πάνου 5, Ντούνης, Γιάντσα 4, Αποστολίδης 1, Ιβάνοβιτς 1, Κολλύρης, Γιόσμου 1, Στεφανίτσης 2, Τσιγαρίδας 3

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ: Κανιζάι 3, Τζουβάρας, Τσαγκεράς, Θεοδωρόπουλος 11, Ρότζιος, Μπόλας 6, Πινακούδης, Αθανασίου 1, Πίτος 1, Ραντίσεβιτς 2, Μπουμπουλέντρας, Τσάτσας 2, Μάτοβιτς

Διαιτητές: Νάσκος-Χαρίτσος, Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 3/4-4/5

Handball Premier (5η αγωνιστική πλέι άουτ)

Σαλαμίνα- Φαίακας Κέρκυρας 27-40
Δούκα- Ζαφειράκης Νάουσας 22-26