Στο φάιναλ φορ του κυπέλλου ο Φίλιππος - Απέκλεισε στην Θεσσαλονίκη την Πυλαία

Στο φάιναλ φορ του κυπέλλου ανδρών προκρίθηκε ο Φίλιππος. Στον προημιτελικό κέρδισε την Πυλαία στην Θεσσαλονίκη με 25-30 και πήρε το εισιτήριο για την τελική φάση. Στον ημιτελικό ο Φίλιππος θα παίξει με τον ΠΑΟΚ.

Αγωνιστικά, η Πυλαία αιφνιδίασε στο ξεκίνημα και προηγήθηκε με 6-3 στο 15’. Ο Φίλιππος αντέδρασε, ισορρόπησε και με 0-4 σερί έγραψε το 6-7 στο 19’. Από εκεί και μετά, οι δυο ομάδες πήγαν γκολ – γκολ ωστόσο στο φινάλε ο Φίλιππος πήρε το πάνω χέρι και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 10-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φίλιππος είχε τον απόλυτο έλεγχο στο ματς. Διεύρυνε γρήγορα το προβάδισμά του (10-15 στο 34’) και με το πέρασμα του χρόνου αύξησε την διαφορά. Οι Βεροιώτες προηγήθηκαν με 16-22 στο 48’ και 17-26 στο 51’ κι εξασφάλισαν μια άνετη νίκη – πρόκριση. Στα τελευταίο δίλεπτο η Πυλαία εκμεταλλεύτηκε τις δίλεπτες του Φιλίππου και μείωσε το σκορ στο 25-30.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-3, 6-4, 6-7, 8-9, 10-12 (ημίχρονο), 11-16, 14-19, 16-20, 17-24, 18-26, 25-30

ΠΥΛΑΙΑ: Πεχλιβάνης, Ζαφείρης 1, Μπάτζιος 1, Αντωνιάδης, Βραχιολίδης, Ελευθεριάδης 12, Γιαννακίδης, Κουκμίσης Κ. 1, Ορφανουδάκης, Κωστακίδης 5, Αλεξανδρίδης 2, Παπαγεωργίου 2, Σκούφας, Αλατσατιάνος 1, Ελέτα

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ: Παπαγιάννης 1, Κακαφίκας, Καραγιοβάνης 2, Στανκίδης, Κωστακίδης 9, Κριούτσκοφ, Παπαδόπουλος 1, Κουκουτσίδης 2, Τριανταφυλλίδης 7, Μούγιτς 4, Φιλόσογλου Κ., Τσαμήτρος, Φιλόσογλου Β. 2, Μπαλτατζής 2, Σόφρανατς, Πετρομελίδης

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 8-10 (Αποβολές: Κριούτσκοφ 57ο λεπτό απευθείας, Παπαδόπουλος 47ο λεπτό τρία δίλεπτα, Μπαλτατζής 50ο λεπτό τρία δίλεπτα), Πέναλτι: 8/9-5/5

Παρακολουθείστε στο παρακάτω βόντεο από το Handball Tv GR τον προημιτελικό του κυπέλλου χάντμπολ ανδρών ανάμεσα στην Πυλαία και τον Φίλιππο: