Έχασε στην Βέροια από την Δράμα ο Φίλιππος

Εντός έδρας ήττα από την Δράμα γνώρισε το Σάββατο ο Φίλιππος με 29-32. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και σχεδόν σε όλη την διάρκεια οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Στο ημίχρονο οι Βεροιώτες προηγήθηκαν με 18-16 αλλά δεν κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους στην επανάληψη. Στο τελευταία λεπτά, η Δράμα πήρε ένα προβάδισμα 2-3 γκολ και το κράτησε έως το τέλος.

Στο πρώτο μέρος ο Φίλιππος ήταν καλύτερος. Είχε το πάνω χέρι στο σκορ αλλά όταν ξέφυγε με 3-4 γκολ στο 20λεπτο, δεν κατόρθωσε να διευρύνει το προβάδισμά του. Η Δράμα έμεινε στο ματς και έκλεισε το ημίχρονο 18-16.

Στο δεύτερο μέρος το ματς έγινε ντέρμπι. Το παιχνίδι κύλησε γκολ γκολ αλλά στο κρίσιμο τελευταίο πεντάλεπτο η Δράμα πέρασε μπροστά με 2-3 γκολ και κράτησε μέχρι το φινάλε το προβάδισμά της.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-2, 7-4, 11-7, 14-13, 18-16 (ημχ), 19-17, 21-21, 24-24, 25-25, 28-29, 29-32

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Τούτσης): Παπαγιάννης 3, Κακαφίκας, Καραγιοβάνης, Στανκίδης, Κωστακίδης 8, Φιλόσογλου Β. 1, Μπαλτατζής 5, Κριούτσκοφ, Παπαδόπουλος 2, Κουκουτσίδης 7, Τριανταφυλλίδης 2, Ρίζος, Μούγιτς 1, Σόφρανατς, Φιλόσογλου Κ., Τσαμήτρος.

ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Μπέτζιος, Παπάζογλου, Βάκκας, Χαϊτίδης 5, Κοβογλανίδης , Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος 1, Παπάζογλου 2, Τουνγκελίδης 1, Δέσπος 2, Δεμερτζίδης, Φραγκούλης, Θωμίδης 1, Παπαδόπουλος 9, Τόσκας 7, Σινά 4.

Διαιτητές: Γράψας- Κυριακού, Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι: 5/6-2/5, Κόκκινη: 52:06 Σόφρανατς (τρία δίλεπτα)