Έκαμψε την αντίσταση του Ζαφειράκη ο Φίλιππος

Την πρώτη του φετινή νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Φίλιππος. Επικράτησε με 27-23 του Ζαφειράκη και πήρε το...δίποντο. Το ματς κρίθηκε στα τελευταία λεπτά. Ο Φίλιππος σημείωσε ένα σερί 4-0 και μετέτρεψε το 23-23 του 55' σε 27-23.

Το πρώτο μέρος ήταν σε γενικές γραμμές ισορροπημένο. Ο Ζαφειράκης πήρε ένα προβάδισμα τριών γκολ στο εικοσάλεπτο αλλά ο Φίλιππος αντέδρασε άμεσα και έκλεισε το πρώτο μέρος με 13-11. Στο δεύτερο μέρος, ο Φίλιππος συντήρησε ένα μικρό προβάδισμα αλλά πέντε λεπτά πριν το τέλος ο Ζαφειράκης έφτασε στην ισοφάριση. Στα τελευταία πέντε λεπτά, ο Φίλιππος σημείωσε τέσσερα γκολ, ο Ζαφειράκης κανένα και το ματς έληξη 27-23.

Tα πεντάλεπτα: 1-1, 3-3, 5-6, 7-10, 12-11, 13-11 (ημίχρονο), 16-15, 18-16, 19-18, 22-20, 23-23, 27-23

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ: Αρβανιτίδης, Κωστακίδης 11, Φιλόσογλου Β. 3, Μπαλτατζής 1, Φιλόσογλου Κ., Κριούτσκοφ, Παπαδόπουλος 1, Κουκουτσίδης 5, Τριανταφυλλίδης 2, Στανκίδης, Ρίζος, Καραγιοβάνης, Πετρομελίδης, Κακαφίκας, Καλλιαρίδης, Παπαγιάννης 4

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ: Κότσιφας, Μαυροδουλάκης 2, Ρότζιος 2, Θεοδωρόπουλος 9, Πίτος, Τσαγκεράς, Διδασκάλου, Τσάτσας 6, Μάτοβιτς 4, Τζουβάρας, Κρέξης, Μπουμπουλέντρας, Βλάχος, Πετρίδης, Χατζηγεωργίου, Πινακούδης

Διαιτητές: Λινάρδος-Νικολαΐδης, Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι: 3/4, 3/3

Β. Παρατηρήσεις διαιτητών

Στο 59:13 λεπτό του αγώνα, αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα, ο αθλητής της Β' ομάδας "ΕΓΣΝ ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ", Μίλος Μάτοβιτς, με αριθμό φανέλας "4", διότι εκτός φάσης, έσπρωξε βίαια αντίπαλο αθλητή, τραυματίζοντάς τον και λόγω του ότι η ενέργειά του αυτή κρίνεται βάση του άρθρου 8/6 του κανονισμού παιχνιδιού ως προμελετημένη-κακόβουλη ενέργεια και ιδιαίτερα επικίνδυνη. Ακολούθως για όλα τα προαναφερόμενα γεγονότα του επιδείχθηκε και η μπλε κάρτα. Κρατήθηκε το δελτίου του αθλητή.