Ισόπαλος με Άρη Νίκαιας ο Φίλιππος

Τον πρώτο του βαθμό πήρε το Σάββατο ο Φίλιππος. Δύο κρίσιμο γι αυτόν παιχνίδι, παραχώρησε ισοπαλία με 24-24 στον Άρη Νίκαιας. Οι Βεροιώτες προηγήθηκαν με 24-22 στο 57' αλλά έμειναν χωρίς γκολ στο τελευταίο τρίλεπτο και ισοφαριστηκαν.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Φίλιππο να μπαίνει δυναμικά στην αναμέτρηση και να φτάνει σε ένα 4-1 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια ο Άρη κατάφερε να μειώσει όμως ο Φίλιππος είχε και πάλι απαντήσεις και κράτησε τη διαφορά στα 4 τέρματα (7-3) στο 11ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι όμως με ένα σερί 3-0 έφτασαν στην ισοφάριση (10-10) στο 25ο λεπτό. Ο Φίλιππος ήταν αυτός που κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το υπερ του 13-12.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρ-χέρι στο σκορ μέχρι τα τελευταία λεπτά. Τα τελευταία 10 λεπτά της αναμέτρησης ήταν ουσιαστικά δραματικά καθώς ο Καραγκιοζόπουλος από πλευρά Φιλίππου και ο Λαδάκης από πλευρά Άρη ήταν αυτοί που έβρισκαν λύσεις επιθετικά για τος ομάδες τους. Ο Καραγκιοζόπουλος που ήταν αλάνθαστος από τα επτά μέτρα, έδωσε αέρα 2 τερμάτω 23-21 στο 55ο λεπτό. Ο Άρης όμως, αρχικά με τον Ασβεστά μείωσε σε 24-23 και στα τελευταία 6 δευτερόλεπτα του αγώνα, ο Λαδάκης με buzzer beater ισοφάρισε και έδωσε τον βαθμό στην ομάδα του.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 8-6, 9-7, 10-10, 13-12 (ημχ.) 15-14, 17-16, 19-17, 20-20, 22-21, 24-24

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Κύρος Σαράφης): Πατραμάνης 3, Παντελίδης, Νικολαΐδης 1, Βαρδάκας, Τζίνεβης 3, Καραγκιοζόπουλος 9, Μηλόπουλος 1, Κουκουτσίδης, Καλλιαρίδης, Πιστόλας 1, Φιλόσογλου 3, Παπαδόπουλος, Στανκίδης, Παπαγιάννης 3, Δάσκαλος, Τζωρτζίνης.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Τάκης Μελετάκος): Λαδάκης 7, Ταουσάνης 4, Αθανασίου 1, Βλάχος 1, Μελετάκος 3, Γρηγοριάδης, Μουλιάτος, Μαλαδρένιας, Ασβεστάς 2, Παπαδόπουλος, Ταβλαρίδης 1, Κρεμμύδας 2, Μιμίκος 2, Χουρσουντιάν, Σαμιός, Χαραλάμπους 1.

Διαιτητές: Πατιός-Τσιάνας, Δίλεπτα: 6-6, Πέναλτι: 5/5-2/2