Δια πυρός και σιδήρου πέρασε το εμπόδιο του Φοίβου ο Φίλιππος (φωτογραφίες)

Δια πυρός και σιδήρου πέρασε το εμπόδιο του Φοίβου ο Φίλιππος επικρατώντας με 25-23. Η Βεροιώτικη ομάδα αν και είχε τον έλεγχο σε όλο το ματς, είχε πολύ κακό πρόσωπο στην επίθεση στο δεύτερο μέρος και όχι μόνο δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ αλλά επέτρεψε στον αντίπαλο να βρίσκεται πολύ κοντά στο σκορ.Ο Φίλιππος πήρε τη νίκη και αυτό το οφείλει κυρίως στην καλή άμυνά του που τον κράτησε όρθιο στα δύσκολα σημεία του αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Φίλιππος ήταν καλύτερος και πήρε από νωρίς το προβάδισμα. Προηγήθηκε με 7-4 στο 13' και 11-7 στο 20' αλλά ο Φοίβος ήταν μαχητικός και έβρισκε λύσεις για να μείνει κοντά στο σκορ. Ο Φίλιππος δεν είχε σταθερή απόδοση για να ξεφύγει στο σκορ και ολοκλήρωσε το ημίχρονο με προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι έπαθαν επιθετικό μπλακ άουτ και είδαν τον αντίπαλο να ισοφαρίζει στο 41' (15-15). Μάλιστα αν δεν ήταν σε καλή ημέρα ο τερματοφύλακας Καλλιαρίδης, ο Φοίβος θα είχε πάρει σίγουρα το προβάδισμα.

Τον γόρδιο δεσμό στην Βεροιώτικη επίθεση έλυσε ο Παπαδόπουλος με ατομική προσπάθεια στο 42', σημειώνοντας το πρώτο γκολ της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Βεροιώτες πήραν πάλι προβάδισμα τριών γκολ στο 46' (18-15) παρότι δεν είχαν υψηλό δείκτη αποτελεσματικότητας στις τελικές φάσεις. Είχαν σε καλή ημέρα την άμυνά τους και αυτό τους επέτρεπε να διατηρούν το πάνω χέρι στο σκορ.

Με πέναλτι του Τριανταφυλλίδη οι Βεροιώτες προηγήθηκαν με 21-17 στο 52' αλλά ο Φοίβος πλησίασε στο γκολ στο 57' (23-22). Ο Αποστολίδης με ατομική προσπάθεια σημείωσε ένα σημαντικό γκολ στο 58' και έγραψε το 24-22 αλλά ο Φοίβος απάντησε γρήγορα (24-23). Ο Τσαμουρίδης από τα έξι μέτρα σημείωσε το 25-23 που διατηρήκε μέχρι το τέλος.

Πεντάλεπτα: 1-1, 5-4, 8-5, 11-8, 13-10, 15-11 (ημ), 15-13, 15-14, 17-15, 20-17, 22-20, 25-23

Φίλιππος Βέροιας (Πιπελίδης): Τζιμπούλας, Ταραμονλής, Παντελίδης, Χαραλαμπίδης, Καλλιαρίδης, Παπαγιάννης, Τσαμουρίδης 6, Τριανταφυλλίδης 5, Κωστακίδης, Αποστολίδης 8, Κουκουτσίδης 2, Δάσκαλος, Κορωνάς, Τζωρτζίδης, Παπαδόπουλος 4, Φιλόσογλου.

Φοίβος Συκεών (Τσολάκος): Γρηγοριάδης, Πίτσιος 1, Γιαγκούλας, Τσιντίδης, Δεληζάνος 8, Μέτσης 4, Πατραμάνης, Παπαδόπουλος, Μανωλούδης 1, Χατζηβακαλέλης 2, Δέσπος 4, Παπαγεωργίου, Αθανασιάδης, Μαρκατάτος, Σιγγιρίδης, Μήγγας 2.

Διαιτητές: Πάτιος – Τσιάνας Δίλεπτα: 5-4 Πέναλτι: 4/4-2/3.