Εύκολα στην Μελίτη η Βέροια

Άλλη μια άνετη νίκη σημείωσε την Κυριακή η Βέροια. «Θύμα» της αυτή την φορά ο Μελιτέας Μελίτης, που χωρίς να μπορέσει να προβάλει αντίσταση, ηττήθηκε με 0-4.

Η Βέροια μπήκε στην αναμέτρηση με δυο γρήγορα γκολ και έριξε νοκ άουτ τον Μελιτέα. Στο 13’ ο Κανούλας πάσαρε στον Τσικόπουλο και ο τελευταίος από το ύψος της περιοχής σούταρε δυνατά, κι έγραψε το 0-1. Στο 22’ η Βέροια έφτασε και σε δεύτερο γκολ. Μετά από κόρνερ του Μπλέτσα, ο Τσικόπουλος έκανε την κεφαλιά, ο Μπερμπερίδης απόκρουσε και ο Μουρατίδης με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο πρώτο μέρος, η Βέροια δεν απειλήθηκε ενώ αντίθετα, είχε άλλη μια καλή στιγμή. Στο 18’ ο Κανούλας βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Μπερμπερίδη αλλά ο τερματφύλακας του Μελιτέα μπλόκαρε.

Στο δεύτερο μέρος, η Βέροια συντήρησε χωρίς να απειληθεί το προβάδισμα της και στο τελευταίο δεκάλεπτο σημείωσε άλλα δυο γκολ. Στο 83', με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Κανούλας (ανατροπή Μυλωνά από Μπερμπερίδη) η Βέροια έγραψε το 0-3. Στο 90', ο Σκαθαρούδης τροφοδοτήρθηκε από τον Κανούλα, μπήκε από αριστερά στην αντίπαλη περιοχή και με πλασέ σημείσε το 0-4.

Στις καθυστερήσεις η Βέροια σημείωσε και 5ο γκολ με τον Μυλωνά, το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

* Πριν την έναρξη του ματς, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή, στην μνήμη του αδικοχαμένου ποδοσφαιριστή της Χαρίεσσας Χρήστου Πετρίδη.

Διαιτητής: Μάντζιος (Παπαδημητρίου, Τσάντας)

ΜΕΛΙΤΕΑΣ: Μπερμπερίδης, Αγγέλου, Γεωργιάδης (86’ Κυριακόπουλος), Γιώσης, Κεσίδης, Μπάτμας, Μωυσιάδης (58’ Ντώνος), Παπασωτηρίου, Ρωμαίος, Σοβισλής, Τσώτσος (86’ Γεωργόπουλος).

ΒΕΡΟΙΑ: Κοντογουλίδης, Μουχάλης, Κυριακίδης, Μουρατίδης, Μαραγκός (86’ Ζούρκος), Μπακάλης, Βεργώνης, Μπλέτσας, Κανούλας, Χαντζάρας (64’ Μυλωνάς), Τσικόπουλος (73’ Σκαθαρούδης).