Κέρδισε στην Κατερίνη ο Ζαφειράκης

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Ζαφειράκη από την Κατερίνη. Επικράτησε με 69-78 της ΑΓΕ Πιερίας και πέτυχε την δεύτερη νίκη.

Ο Ζαφειράκης αιφνιδίασε στο ξεκίνημα και προηγήθηκε με 10-20 στο 9'. Οι Ναουσαίοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 17-33) στο 13'. Η ΑΓΕ Πιερίας προσπάθησε να μειώσει αλλά ο Ζαφειράκης διατήρησε τον έλεγχο και έκλεισε το ημίχρονο με 38-49.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν για να επιστρέψουν στο ματς. Πλησίασαν μέχρι του τέσσερις πόντους στο 36' αλλά ο Ζαφειράκης δεν τους επέτρεψε να πλησιάσουν περισσότερα. Ανέβασε ξανά την διαφορά και πήρε τη νίκη.

Αμφίρροπο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου να βελτιώνουν την αμυντική τους λειτουργία και το σκορ να διαμορφώνεται σε 54-61.

Διαιτητές: Παπαγερίδης – Χατζημπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 13-22, 38-49, 54-61, 69-78.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Μωυσίδης 19 (4), Χαρισσόπουλος 7 (1), Καραγιάννης 2, Μέλιος 6 (1), Καρυώτης, Βαφόπουλος 15, Τζουνίδης 2, Κουρκούτας 18 (3), Παυλίδης, Αδαμίδης, Βαϊτσόπουλος, Γαβαλάς.

ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Βάιγκαντ 11 (1), Καπνιάς 5 (1), Μουρατίδης 15 (2), Βαδόλας, Νικολαΐδης, Ζαχαριάδης 17 (1), Σιδηρόπουλος 6, Παυλίδης, Δίντσης 6, Ράπτης 3, Τούφας 15 (2), Τούπος.