Έχασε ο Φίλιππος στο πρώτο μπαράζ ανόδου

Με ήττα ξεκίνησε τα μπαράζ ανόδου ο Φίλιππος. Ηττήθηκε στο πρώτο ματς από τα Τρίκαλα με 71-86 και θα περιμένει να δει το αποτέλεσμα του αυριανού αγώνα για να δει αν θα έχει άλλη ευκαιρία σε αυτή την διαδικασία (αν κερδίσουν και αύριο τα Τρίκαλα «κλειδώνουν» την άνοδο). Το παιχνίδι ήταν για τρεις περιόδους ισορροπημένο. Στην τελευταία περίοδο όμως η Βεροιώτικη ομάδα ήταν πολύ άστοχη στα περιφερειακά σουτ και τα Τρίκαλα ξέφυγαν στο σκορ, διατήρησαν το προβάδισμά τους και πήραν τη νίκη.

Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ αλλά ο Φίλιππος είχε το πάνω χέρι. Στην τρίτη περίοδο τα Τρίκαλα πήραν το προβάδισμα και προηγήθηκαν με 50-56 στο 28’ αλλά ο Φίλιππος μείωσε με σουτ τριών πόντων του Καραγιώργου 56-59 στο 30’ και ισοφάρισε με λέι απ του Ελευθεριάδη στο 31’ (61-61).

Στην τελευταία περίοδο τα Τρίκαλα εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία του Φιλίππου και προηγήθηκαν με 62-70 στο 34’ με τρεις βολές του Βαβάτσικου και 62-72 στο 36’.

Ο Φίλιππος συνέχισε να είναι άστοχος και βρέθηκε πίσω με 66-78 στο 38’ και 60-83 στο 40’.

Διαιτητές: Πιτσίλκας-Ευφραιμίδης-Σπυρόπουλος

Δεκάλεπτα: 21-19, 38-36, 56-59, 71-86

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 17 (1), Αποστολίδης 13 (3), Κάτζος 4, Ξενιτίδης 20 (4), Μπένας 11 (1), Φλιάτης, Καραγιώργος 3 (1), Μελαδιανός 3.

Τρίκαλα Basket (Γιαπλές): Βαβάτσικος 20 (4), Νέσης13, Τσιαβές 12 (2), Αναγνωστόπουλος 21 (1), Κολότσιος 5 (1), Μπαλόπουλος 12 (2), Πρέκας, Αργυρούλης, Μπουργανός 3 (1).