Επέστρεψε στις νίκες ο Φίλιππος

Στις νίκες επέστρεψε ο Φίλιππος. Το Σάββατο σημείωσε την πρώτη του επιτυχία εντός του 2024 κερδίζοντας με 62-51 τον Λεύκιππος Ξάνθης. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο μέρος και οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Στο δεύτερο μέρος ο Φίλιππος πήρε το πάνω χέρι, συντήρησε ένα μικρό προβάδισμα και έφτασε στη νίκη.

Από την αρχή του ματς, φαινόταν ότι το σκορ θα κινηθεί σε χαμηλά επίπεδα και επιβεβαιώθηκε στην πορεία, με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν σε καμία περίοδο να πετύχουν πάνω από 20 πόντους. Ο αγώνας κρίθηκε στην άμυνα και εκεί η ομάδα του Ευθύμη Κοθρά ήταν πιο σταθερή, καταφέρνοντας να διατηρεί το προβάδισμά της καθόλη τη διάρκεια του αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο, Φίλιππος και Λεύκιππος πήγαιναν “σώμα με σώμα”, με τη διαφορά να είναι στο καλάθι και τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 29-27 υπέρ μας.

Στη συνέχεια, ωστόσο, χωρίς να πατήσει και τέρμα το γκάζι, ο Φίλιππος κατάφερε σταδιακά να διευρύνει τη διαφορά, την οποία οι φιλοξενούμενοι έδωσαν μάχη να διατηρήσουν σε χαμηλά επίπεδα. Αυτό το κατάφεραν μέχρι τα τρία λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, εκεί όπου ευστοχώντας σε κρίσιμα καλάθια και αποδίδοντας εξαιρετικά στην άμυνα, οι αθλητές της ομάδας μας κατάφεραν να φτάσουν στο +11 και να πάρουν τη νίκη με 62-51.

Διαιτητές: Τσάνταλη, Κοντογιάννης, Δικταπανίδης

Δεκάλεπτα: 13-12, 29-27, 43-38, 62-51

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 16, Αποστολίδης 8 (2), Ξενιτίδης 9 (3), Κάτζος 8 (2), Καραγιώργος 4, Μπένας 6, Μελαδιανός 6, Κοτσανος 4, Φλιάτης 1.

Λεύκιππος Ξάνθης (Ζαφειρούδης): Καλαμπάκας 12 (3), Κατσαμούρης 13, Χριστοφορίδης, Παλλάκης 2, Μακαρατζής 2, Γιάκουλας 11, Μπουτσακτσή 9, Κουρτίδης 2, Διαμαντής.