Άνετο πέρασμα του Φιλίππου από την Κομοτηνή

Άνετη νίκη επί της Κομοτηνής σημείωσε ο Φίλιππος με 75-88. Οι Βεροιώτες ήταν καλύτεροι από την αρχή, πήραν το πάνω χέρι στο σκορ και από το πρώτο μέρος εξασφάλισαν διαφορά ασφαλείας. Στο δεύτερο μέρος ο Φίλιππος συντήρησε την διαφορά και έφτασε άνετα στη νίκη.

Από την πρώτη στιγμή, η ομάδα του Ευθύμη Κοθρά μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και κατάφερε σχεδόν στα πρώτα τέσσερα λεπτά να μην δεχθεί καν πόντο, ενώ η πρώτη περίοδος τον βρήκε να προηγείται με 16-28.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε η κυριαρχία του Φιλίππου, μην δίνοντας σε καμία φάση του αγώνα το δικαίωμα ελπίδας στην ομάδα της Κομοτηνής, με το σκορ του ημιχρόνου να είναι στο 53-30 υπέρ της ομάδας μας.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι “ερυθρόλευκοι” υπερασπίστηκαν το προβάδισμά τους, με τον Ευθύμη Κοθρά να κάνει διαχείριση δυνάμεων, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στον ΓΑΣ να μειώσει τη διαφορά, χωρίς ωστόσο να καταφέρνει να απειλήσει και έτσι αισίως ήρθε μια ακόμη εκτός έδρας νίκη στη σεζόν, η οποία μας διατηρεί στην κορυφαία δυάδα της βαθμολογίας.

Διαιτητές: Σελεβός, Σιταρίδης, Δικταπανίδης

Δεκάλεπτα: 16-28, 30-53, 55-71, 75-88

ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης): Σιγκούνας 12, Αρχιμανδρίτης 7, Χριστοδούλου, Περρής 35 (5), Ναλμπάντης 4, Αβδάλας, Μπίλιος 3 (1), Δρέλλας 4, Φιλοξενίδης, Κάλτσος 4, Κάφφκε 6(1), Χριστοφορίδης.

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 21, Αποστολίδης 14 (3), Ξενιτίδης 11 (1), Κάτζος 15 (1), Καραγιώργος 2, Μπένας 13 (2), Μελαδιανός 9, Δημαλής, Κοτσανος 3, Λάζαρης.