Δυσκολεύτηκε αλλά κέρδισε τον ΚΑΟΔ ο Φίλιππος

Στις νίκες επέστρεψε ο Φίλιππος. Επικράτησε με 75-68 του ΚΑΟΔ σε ένα ματς με αμφίρροπη εξέλιξη. Οι Βεροιώτες δεν μπήκαν καλά στο παιχνίδι και κυνηγούσαν στο σκορ στα τρία πρώτο δεκάλεπτα. Στο τελευταίο κρίσιμο δεκάλεπτο όμως, περιόρισαν τον αντίπαλο, πήραν το πάνω χέρι και κέρδισαν το ματς.

Το ξεκίνημα για τον Φίλιππο ήταν πολύ κακό, κυρίως επιθετικά, με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να βρει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 20-11. Στη συνέχεια, το σύνολο του Ευθύμη Κοθρά συνήλθε, ωστόσο με αυξομειώσεις στην απόδοση δεν μπορούσε να ανατρέψει το σκορ, με το ημίχρονο να βρίσκει τη Δράμα να προηγείται με 40-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Φίλιππος Βέροιας συνέχισε την αντεπίθεση, η οποία έφερε αποτέλεσμα στην τέταρτη περίοδο, εκεί όπου η ομάδα μας χρειάστηκε να ανατρέψει μια διαφορά των 6 πόντων. Φυσικά, όχι μόνο τα κατάφερε, αλλά εν τέλει κέρδισε με 75-68 διατηρώντας αήττητη την έδρα του.

Δεκάλεπτα: 11-20, 34-40, 51-57, 75-68

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Σαρακενίδης-Ηλιόπουλος

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 22(2), Αποστολίδης 6(1), Ξενιτίδης 16(2), Κάτζος 3, Καραγιώργος 9(1), Μπένας 15(2), Μελαδιανός 2, Κοτσάνος 2.

ΚΑΟΔ (Γρηγοριάδης): Μαραβέγιας 16(4), Ρουμπιέρα 11(1), Γρίψιος 15(2), Παπαδόπουλος 12, Μπέσσας 10(2), Γεωργίου 3(1), Παπαπασχάλης 1, Καραϊσκάκης.

Αποτελέσματα

Λεύκιππος Ξάνθης-ΧΑΝΘ 79-68
Φίλιππος Β.-ΚΑΟ Δράμας 75-68
Μαχητές Πεύκων Πειραματικό-ΓΑΣ Κομοτηνή 73-60
Καβάλα-Αρετσού Καλαμαριάς 57-67
Πανσερραϊκός-Ερμής Λαγκαδά (Ο αγώνας διακόπηκε λόγω προβλήματος στην ηλεκτροδότηση)