"Διπλό" του Φιλίππου στην Ξάνθη

Συγκεντρωμένος για ακόμη μια φορά στον στόχο του, ο Φίλιππος Βέροιας κατάφερε να επιβληθεί επί του Λεύκιππου Ξάνθης και με ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο πανηγύρισε τη νίκη με 62-55, πραγματοποιώντας παράλληλα το 2/2 στον 3ο όμιλος της National League 1.

Ο αγώνας ξεκίνησε με ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο της ομάδας της Βέροιας, το οποίο έφερε και ένα προβάδισμα της τάξεως των +2, με το σκορ στο 17-19.

Δεν συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να αδυνατούν να σκοράρουν και το επιμέρους 12-9 των γηπεδούχων να στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια, με τον Λεύκιππο να προηγείται με 28-27.

Η συνέχεια ήταν κυριαρχική για τους παίκτες του Ευθύμη Κοθρά, οι οποίοι όντας πιο παραγωγικοί επιθετικά και πολύ σταθεροί αμυντικά, κατάφεραν να “χτίσουν” μια διαφορά, την οποία έφτασαν στους +7 και το τελικό σκορ στο 62-55!

Διαιτητές: Σελεβός-Βασιλόπουλος-Καντερές
Δεκάλεπτα: 17-19, 28-27, 40-46, 55-62.

Λεύκιππος Ξάνθης: Καλαμπάκας 16 (3), Κατσαμούρης 15 (3), Παλλάκης 5, Μητρόπουλος 7 (1), Μακαρατζής 3 (1), Γιάκουλας, Παπαδήμας, Βασαλάκης, Πρέλεβιτς 2, Μπουτσακτσή 2, Κουρτίδης 5 (1), Διαμαντής.

Φίλιππος Βέροιας: Ελευθεριάδης 20 (1), Αποστολίδης 6 (2), Ξενιτίδης 19 (2), Κάτζος 6 (2), Καραγιώργος, Μπένας 9 (2), Μελαδιανός 2, Κοτσάνος, Δημαλής.