Άνετο πέρασμα από την Καρδίτσα για τον Φίλιππο

Μεγάλο “διπλό” μέσα στην έδρα της Αναγέννησης Καρδίτσας πέτυχε ο Φίλιππος Βέροιας. Η ομάδα μας βρέθηκε στη θεσσαλική πόλη για την 16η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Β’ Εθνικής και με μια εξαιρετική εμφάνιση έφτασε εύκολη στη νίκη!

Ήδη από την πρώτη περίοδο ο Φίλιππος απέκτησε ένα προβάδισμα, το οποίο αν και μικρό, αποτέλεσε τη βάση για τη συνέχεια. Έτσι και συνεχίστηκε το πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα μας να είναι αρκετά αποτελεσματική στις εκτελέσεις της και να διευρύνει τη διαφορά στους 15 πόντους, με σκορ του ημιχρόνου στο 52-37 υπέρ μας.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το μόνο που η ομάδα μας παρουσίασε κακό πρόσωπο. Δείχνοντας μια χαλαρότητα και όντας αρκετά άστοχος, ο Φίλιππος πέτυχε μόλις επτά πόντους και είδε τους γηπεδούχους να μειώνουν τη διαφορά ακόμη και σε μονοψήφιο.

Όπως αποδείχθηκε, ωστόσο, αυτή η περίοδο ήταν αυτό που λέμε “the calm before the storm”, αφού στην τελευταία περίοδο, οι “ερυθρόλευκοι” ήταν εντυπωσιακοί και με το επιμέρους σκορ στο στο 31-23, έφτασαν στην άνετη επικράτηση με 90-72.

Διαιτητές: Εκίζογλου, Σελεβός, Κανελλίδης.

Δεκάλεπτα: 22-27, 37-52, 49-59, 72-90.

ΑΣ Αναγέννηση Καρδίτσας (Κρομμύδας): Ψυχογυιός 12 (4), Σταμούλης 2, Τσιώτας 4, Ζώρζος 5, Πασχάλης 6, Κακαβούλης 9 (1), Καλλιάρας 22 (1), Παπαστολόπουλος 1, Λαφτσίδης 11.

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Αποστολίδης 26 (7), Ιγγλέζος, Καραγιώργος 7 (1), Νικάι, Δημαλής 2, Ελευθεριάδης 14 (1), Ξενιτίδης 11 (1), Κωνσταντνινίδης 5, Γκάτζος 13 (1), Μπένας 9 (1), Πολυμένης, Αμανατίδης 3 (1).

*Οι τέσσερις πρώτες ομάδες συμμετέχουν στα πλέι οφς ανόδου
**Οι ομάδες από τις θέσεις 7-10 συμμετέχουν στα πλέι αουτ, με τις δυο ηττημένες να υποβιβάζονται στην Γ’ Εθνική