Κινδύνεψε, αλλά είχε τις λύσεις ο Φίλιππος

Επιστροφή στις νίκες για τον Φίλιππο Βέροιας, που αν και κινδύνεψε στο πρώτο ημίχρονο, τελικά ήταν αυτός που πανηγύρισε τη νίκη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα μας που μπήκε πιο δυναμικά και κυριάρχησε, καταφέρνοντας να πάρει ένα προβάδισμα της τάξεως των οχτώ πόντων με το σκορ στο 21-13.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Φίλιππος έδωσε χώρο και ελπίδες στους φιλοξενούμενους. Ο Ολυμπιακός Βόλου το πίστεψε και κατάφερε να ανατρέψει το σκορ, αναγκάζοντας την ομάδα μας στο ημίχρονο να κυνηγά, με τη διαφορά ωστόσο να είναι μικρή.

Οι οδηγίες του Ευθύμη Κοθρά στο αποδυτήρια, φαίνεται πως αφύπνησαν τους παίκτες του, οι οποίοι ανέτρεψαν για ακόμη μια φορά την κατάσταση. Όντας πιο αποτελεσματικός στις εκτελέσεις, ο Φίλιππος κατάφερε να πάρει και πάλι προβάδισμα δέκα πόντων.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ήταν πιο ισορροπημένη, αλλά με τον ρυθμό υπέρ του Φιλίππου, ο οποίος κατάφερε να αυξήσει κι άλλο την διαφορά, με το τελικό 80-67 να είναι η πρώτη νίκη μας μετά από 42 μέρες.

Διαιτητές: Βασιλόπουλος, Αναστασιάδης Β., Δικταπανίδης.

Δεκάλεπτα: 21-13, 35-38, 60-50, 80-67.

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Αποστολίδης 14 (3), Ιγγλέζος, Νικάι 5, Δημαλής, Ελευθεριάδης 34 (3), Ξενιτίδης 12 (1), Κωνσταντινίδης 6, Μπένας 9 (1), Πολυμένης, Αμανατίδης.

Ολυμπιακός Βόλου (Μπουντούρης): Νικολής 25 (4), Μπουντούρης Κ., Στεφόπουλος, Γουάμπα 14, Δημητρόπουλος 3 (1), Λογοδότης Μ., Λογοδότης Π. 23 (3), Μπουντούρης Σ. 2.