Έχασε από τον Βίκο ο Φίλιππος

Με ήττα ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο Φίλιππος.  Ύστερα από ένα δραματικό ματς, έχασε με 66-70 από τον Βίκο. Η Βεροιώτικη ομάδα διεκδίκησε το παιχνίδι αλλά δεν κατάφερε να πάρει το ματς.

Το παιχνίδι είχε καθ’ όλη τη διάρκειά του χαρακτήρα ντέρμπι. Ήδη από την πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά και σε υψηλό ρυθμό. Λίγο πιο δυναμικό ξεκίνημα για τον Φίλιππο, που βρέθηκε στην πρώτη περίοδο να προηγείται με 22-19, αιφνιδιάζοντας κατά κάποιον τρόπο τον αντίπαλο του.

Στη συνέχεια, ο Βίκος ισορρόπησε το παιχνίδι και απέκτησε “ελαφρύ” προβάδισμα, το οποίο κράτησε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Κακή παρένθεση στην εμφάνιση του Φιλίππου, το πρώτο επτάλεπτο της τρίτης περιόδου. Λίγο η αστοχία του Φιλίππου, λίγο η ευστοχία της γιαννιώτικης ομάδας, λίγο και τα διαιτητικά λάθη, έφεραν τη διαφορά του σκορ σε διψήφιο αριθμό και το +11.

Εκεί κάπου αισθάνθηκαν οι θεατές ότι το παιχνίδι έχει ξεκαθαρίσει. Σε καμία περίπτωση, όμως, δεν περνούσαν αυτές οι σκέψεις από το μυαλό του Ευθύμη Κοθρά και των παιδιών του. Από τα τέλη της τρίτης και στο μεγαλύτερο μέρος της τελευταίας περιόδου, ο Φίλιππος με μπροστάρη τον Ξενιτίδη, πήρε “κεφάλι” στο σκορ και το κράτησε μέχρι τα όγδοο λεπτό της τέταρτης περιόδου. Δυστυχώς, όχι μέχρι το τέλος. Το +4 του Φιλίππου στο τελευταίο δίλεπτο, έγινε +4 για τον Βίκο στα τελευταία δευτερόλεπτα. Διαφορά που δεν άλλαξε. Τελικό σκορ 70-66 υπέρ του Βίκου Ιωαννίνων.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 33-38, 46-55, 66-70

Φίλιππος Βέροιας (Ευθύμης Κοθράς): Αποστολίδης 3, Νικάι, Ελευθεριάδης 14, Ξενιτίδης 29, Κωνσταντινίδης 2, Κάτζος 7, Μπένας 11.

Βίκος BC (Κωστόπουλος Θωμάς): Αναγνωστάκης 4, Μαυρογιάννης 8, Ιωαννίδης 4, Τσιλούλης 20, Πάτρας 11, Καλαμπάκας 6, Σταυρόπουλος 7, Κοτσάνος 10.