Έχασε από το πρωτοπόρο Ψυχικό ο Φίλιππος

Την ήττα με 66-56 γνώρισε στο πρωτοπόρο Ψυχικό ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες κόντραραν τους Αθηναίους στο πρώτο μέρος και έμειναν κοντά στο σκορ. Στο δεύτερο μέρος όμως το Ψυχικό ξέφυγε στο σκορ και συντήρησε χωρίς να κινδυνεύσει το προβάδισμά του.

Η ομάδα του Κουρουζίδη βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 10′ με 22-15 αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο ισορρόπησε το παιχνίδι και πλησίασε το σκορ στο ημίχρονο (32-29).

Ένα ξέσπασμα στο 3ο δεκάλεπτο για τους γηπεδούχους ήταν αρκετό προκειμένου να ξεφύγουν στο σκορ με 53-38 (30′) και να κρατήσουν διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.

Σουτζόπουλος και Γαρέζος οι πρώτοι σκόρερ για τον Φίλιππο με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα. Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα του Φιλίππου την Τετάρτη 23/2/2022 στις 16:00 με αντίπαλο τον ΑΟ Αμύντα.

Διαιτητές: Καρπάνος, Κανελλόπουλος, Μακρόπουλος

Δεκάλεπτα: 22-15, 32-29, 53-38, 66-56

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 11 (3), Γιαννόπουλος, Κουφόπουλος 3 (1), Παπανικολάου 3 (1), Πολυτάρχου 11 (3), Μαλέλης, Αθανασούλας 14 (2), Αναγνωστόπουλος, Ματαλιωτάκης 21 (2), Ιορδάνου 3.

Φίλιππος Βέροιας (Κουρουζίδης): Ντόβας 8 (2), Ελευθεριάδης 7 (1), Πουλιανίτης, Κοθράς, Παραπούρας 6 (2), Σουτζόπουλος 11, Ντρεκάλοβιτς 4, Ιατρίδης 8, Πιλκούδης 2, Γαρέζος 10 (2).

15. Οίακας 0-14 (835-1472) 14

* Εκκρεμούν οι (3) αγώνες Αμύντας - Καρδίτσα (14η αγωνιστική, 2/3, 17:00), Οίακας - Δάφνη Δαφνίου (14η αγωνιστική, 2/3, 17:00), Αγρίνιο - Κόροιβος (16η αγωνιστική, 2/3, 18:00).
** Η πρώτη ομάδα της κανονικής περιόδου προβιβάζεται απευθείας στην Basket League. Οι επόμενες τέσσερις (θέσεις 2-5) θα συμμετάσχουν στα playoffs, από τα οποία θα προκύψει η δεύτερη ομάδα, που θα προβιβαστεί.
*** Οι τελευταίες δύο ομάδες της κανονικής περιόδου υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική. Οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 10-13, θα συμμετάσχουν στα playouts, μέσω των οποίων θα υποβιβαστούν άλλες δύο στη Β’ Εθνική.

H EΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (18Η - 23/2, 17:00)