Έχασε από το Μαρούσι στην Βέροια ο Φίλιππος

Εντός έδρας ήττα me 66-77 γνώρισε από το Μαρούσι ο Φίλιππος.  Η ομάδα του Κουρουζίδη παρουσίασε πολύ καλή εικόνα στο πρώτο μέρος όμως στην επανάληψη το Μαρούσι ανέβασε τον ρυθμό του, ξέφυγε στο σκορ και κατάφερε να φύγει απο το ΔΑΚ “Δημήτριος Βικέλας” με τους 2 βαθμούς της νίκης.

Καλό ξεκίνημα για την ομάδα του Κουρουζίδη που με πολύ καλή άμυνα και συνεχή πίεση απέφερε το προβάδισμα στο 3ο λεπτό με 5-0.  Το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό με το Μαρούρι να κάνει αρκετά λάθη στην επίθεση, δίνοντας την ευκαιρία στον Φίλιππο να αυξήσει το προβάδισμα του σε 11-4 στο 6’. Στο 7’ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 11-11 για να έρθουμε στο 8’ όπου ο Γκαγκαλούδης με δυο συνεχόμενα τρίποντα έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά κάνοντας το 14-17. Ο Ελευθεριάδης ισοφάρισε για τον Φίλιππο με γκολ φάουλ σε 17-17 και το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 19-19.Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Κουρουζίδη πέρασε μπροστά με 23-19. Γρήγορα το σκορ άλλαξε χέρια και οι φιλοξενούμενοι με σερί 0-5 έκαναν το 23-24.  Στη συνέχεια οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ με το Φίλιππο στο 16’ να παίρνει και πάλι προβάδισμα με 34-28. Στο 17’ ο Παπαγιάννης με 2 τρίποντα και ένα εντυπωσιακό κάρφωμα μείωσε για το Μαρούσι  σε 39-37. Ο Αρνόκουρος ισοφάρισε σε 39-39  και ο Γκαγκαλούδης με ελεύθερες βολές 35’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου έδωσε και πάλι προβάδισμα στο Μαρούσι με 39-41 σκορ με το οποίο τελείωσε και το ημίχρονο μιας και οι γηπεδούχοι στην τελευταία επίθεση του δεκαλέπτου δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν.

Στο 24’ η ομάδα του Σκαραφίγκα με επιμέρους σκορ 6-12 ανέβασε την διαφορά στο +9 (44-53) με τον Κουρουζίδη να δίνει νέες οδηγίες στους παίκτες του.  Το Μαρούσι συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο 26’ 45-55, στο 29’ 49-62 και στο 30’ 52-62.

Το Μαρούσι συνέχισε να σκοράρει και στο 32’ ανέβασε την διαφορά στο +13 (54-67) με τον Φίλιππο να είναι άστοχος. Ο Ελευθεριάδης με 5 πόντους μείωσε σε 60-69 στο 34’. Οι γηπεδούχοι στο 36’ έκαναν το 62-73. Ο Φίλιππος αν και προσπάθησε δεν κατάφερε να καλύψει την διαφορά και έχασε με σκορ 66-77.

Διαιτητές: Γερακίνης, Λουλουδιάδης ,Παζώλης

Δεκάλεπτα: 19-19, 39-41, 52-62, 66-77

Φίλιππος Βέροιας (Κουρουζίδης): Μόρας, Νικάι, Ντόβας 3 (1), Ελευθεριάδης 22 (1), Πουλιανίτης 12 (1), Κοθράς 4, Παραπούρας, Σουτζόπουλος 5 (1), Drekalovic, Ιατρίδης 6, Πιλκούδης 4, Γαρέζος 10 (1).

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Στασινός 11 (3), Παπαγιάννης 15 (2), Ξυδάς 3 (1), Ξύδης, Προίσκος 5, Σιδέρης, Μαργέλης 16 (2), Παπαγεωργόπουλος 2, Αρνόκουρος 4, Γκαγκαλούδης 21 (3).