Συνέτριψε την Δάφνη ο Φίλιππος

Εντυπωσιακή σε έκταση νίκη επί της Δάφνης σημείωσε στην Αττική ο Φίλιππος. Η Βεροιώτικη ομάδα επικράτησε σε όλους τους τομείς και συνέτριψε την αντίπαλό της με 54-98.

Αγωνιστικά, το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο όμως από εκεί και μετά ο Φίππος πήρε το πάνω χέρι και απέκτησε προβάδισμα στο σκορ. Το πρώτο μέρος έληξε με την διαφορά στους εννέα πόντους όμως στο τρίτο δεκάλεπτο κρίθηκαν τα πάντα. Ο Φίλιππος ήταν καταιγιστικός, δημιούργησε διαφορά ασφαλείας και "καθάρισε το ματς.

Δεκάλεπτα: 17-21, 34-43. 48-75, 54-98

Διαιτητές: Λιότσιος-Τσακαλογιάννης-Κανελλόπουλος

ΔΑΦΝΗ Δ. (Μαρίνος): Τσορμπατζόγλου 10 (2), Βλαδίτσης 7, Μπήλιος 7 (1), Κεχρής, Εξηνταβελώνης 2, Γιαννόπουλος, Καμπούρης 3, Στανόγεβιτς 18 (4), Σούμαν 7.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ Β. (Κουρουζίδης): Μόρας, Νικάι 5 (1), Ντόβας 3 (1), Ελευθεριάδης 18 (4), Πουλιανίτης 9 (1), Κοθράς 3 (1), Παραπούρας 14 (4), Σουτζόπουλος 6, Ντρεκάλοβιτς 12, Ιατρίδης 14, Πιλκούδης 5, Γαρέζος 9 (1).

Δάφνη Δαφνίου - Φίλιππος Βέροιας 54-98
Χαρίλαος Τρικούπης - Καρδίτσα (12/12, 15:00)

15. Οίακας 0-9 (520-891) 9

* Η πρώτη ομάδα της κανονικής περιόδου προβιβάζεται απευθείας στην Basket League. Οι επόμενες τέσσερις (θέσεις 2-5) θα συμμετάσχουν στα playoffs, από τα οποία θα προκύψει η δεύτερη ομάδα, που θα προβιβαστεί.
* Οι τελευταίες δύο ομάδες της κανονικής περιόδου υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική. Οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 10-13, θα συμμετάσχουν στα playouts, μέσω των οποίων θα υποβιβαστούν άλλες δύο στη Β’ Εθνική.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (11η, 18/12, 17:00)