Βαριά ήττα του Φιλίππου στην Καρδίτσα

Βαριά ήττα γνώρισε στην Καρδίτα ο Φίλιππος. Η Βεροιώτικη ομάδα έχασε με 90-56. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με διαφορά 20 πόντων από το 1ο ημίχρονο και επικράτησαν εύκολα.

Η Καρδίτσα ήταν καλύτερη από το πρώτο δεκάλεπτο κι έφτασε να προηγείται με 17 πόντους με την ολοκλήρωσή του. Η διαφορά χτίστικε αργά  καθώς για 6 λεπτά οι ομάδες πήγαιναν πόντο-ποντο. Μέχρι το 4ο λεπτό και το σκορ στο 10-11. Σ’ εκείνο το σημείο ο Κακλαμάνος με εύστοχο τρίποντο έκανε το 13-11 ενώ ο ίδιος με εύστοχη βολή σε φαουλ που κερδισε διαμόρφωσε το 14-11. Ακολούθησαν δύο σερί τρίποντα των Πεφάνη και Χαλαρη για να γίνει το 20-11 με 2 λεπτά να απομένουν. Ο Ιατριδης με τρίποντο μείωσε στους 6 για το 20-14 αλλά ο ΑΣΚ με σκληρή άμυνα κράτησε μακριά τον Φίλιππο απο το καλάθι του και με δύο σερί τρίποντα των Βεργίνη και Πεφάνη έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπερ του 33-16.

Στη δεύτερη περίοδο ο ΑΣΚ δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να απειλήσουν ιδιαίτερα και μάλιστα πήγαν στο ημίχρονο με την υπερ τους διαφορά να διαμορφώνεται στους 20 πόντους. Καθοριστικό σημείο σ’αυτό το δεκάλεπτο ήταν το τρίποντο του Τσιλούλη στο 5ο λεπτό να επαναφέρει τη διαφορά στους 13 για το 37-24 και ενω ο Φίλιππος προσπαθούσε σημαντικά μέχρι εκεινο το σημείο να μειώσει. Το δίποντο του Μπουρούση που ακολούθησε έκανε ακόμα πιο εύκολο το έργο των γηπεδούχων που ανέβασε τη διαφορά στο +15 για το 39-24. Ο Σπυριδονίδης με τρίποντο στα 70 δευτερόλεπτα έκανε το 46-28 ενώ τα δύο εύστοχα δίποντα των Μπουρούση και Χαλαρη διαμόρφωσαν το 50-30, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον ΑΣΚ να τρέχει ένα σερί 6-0 για το 56-40 δείχνοντας στο Φίλιππο ότι και σ’αυτή τη περίοδο θα περνούσε δύσκολα. Και πράγματι η ομάδα της Βέροιας πέτυχε μόλις 12 πόντους έναντι 28 του ΑΣΚ που έφτασε τη διαφορά στο +36 με το τέλος του δεκαλέπτου. Μπουρούσης Βεργίνης και Ντράσκοβιτς ήταν οι κορυφαίοι στη τρίτη περίοδο σημειώνοντας τους 15 απο τους 28 πόντους για την ομάδα τους.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα πλέον με τον ΑΣΚ να φτάνει με άνεση στο τελικό 90-56.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Κοϊμτζόγλου-Κατωτικίδης

Δεκάλεπτα: 29-16, 50-30, 78-42, 90-56

Καρδίτσα (Λιόγας): Γράβας 8, Τσιλούλης 7 (1), Καρράς 8, Μπουρούσης 10, Κακλαμάνος 7 (2), Σπυριδονίδης 5 (2), Χάλαρης 9 (1), Ντράσκοβιτς 7, Τσούκας 2, Καραγεωργίου 4, Βεργίνης 15 (2), Πεφάνης 8 (2).

Φίλιππος Βέροιας (Κουρουζίδης): Μόρας 10, Νικάι, Ντόβας, Ελευθεριάδης 13 (1), Πουλιανίτης 2, Κοθράς 2, Παραπούρας 4 (1), Σουτζόπουλος 1, Ντρεκάλοβιτς 3 (1), Ιατρίδης 11 (1), Γαρέζος 10 (1).