Κέρδισε στην δεύτερη παράταση τον Αμύντα ο Φίλιππος

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα σημείωσε ο Φίλιππος. Μετά από δυο παρατάσεις, επικράτησε στην Αττική του Αμύντα με 81-82.

Η ομάδα της Βέροιας προηγήθηκε στο 10λεπτο με 14-20. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που στο ημίχρονο πέρασαν μπροστά με 37-34. Στην επανάληψη ο Φίλιππος πέρασε μπροστά στο σκορ με 42-46 όμως οι γηπεδούχοι γρήγορα με 5-0 σερί πέρασαν μπροστά 47-46 και λίγο αργότερα 54-50. Στο 31’ο Ελευθεριάδης χρεώθηκε με αντιαθλητικό και η ομάδα του Αμύντα ανέβασε την διαφορά στους +7 (60-53). Ο Φίλιππος ισοφάρισε στο 38′ με τον Ντερκάλοβιτς σε 62-62 και για τα επόμενα δυο λεπτά το παιχνίδι πήρε φωτιά με τις ομάδες να καταλήγουν στο 40’σε ισοπαλία (65-65).

Στην α’ παράταση και ενώ το σκορ ήταν 69-69 ο Κοθράς με τρίπονο έκανε το 69-71 δίνοντας προβάδισμα για την ομάδα της Βέροιας (30” πριν το τέλος της). Οι φιλοξενούμενοι όμως με πρωταγωνιστή τον Ζούπα κατάφεραν και ισοφάρισαν σε 73-73 στέλνοντας το παιχνίδι εκ νέου στην παράταση.

Ο Σουτζόπουλος με τρίποντο στο ξεκίνημα στην β’ παράτασης έδωσε ανάσα στην ομάδα της Βέροιας κάνοντας το 73-76 και ο Ντόβας το 73-77 με μια εύστοχη βολή σε φάουλ που κέρδισε. Το σκορ στο 53′ διαμορφώθηκε σε 77-82 μετά από βολές των Ντόβα και Σουτζόπουλου αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι με Βαρδιανό και Κουκουνιά πλησίασαν στον πόντο (81-82) 14” πριν το τέλος. Η ομάδα του Κουρουζίδη άντεξε στο τέλος και πήρε την πολύτιμη νίκη.

Διαιτητές: Μάνος-Κωνσταντινίδου-Μακρόπουλος

Δεκάλεπτα: 14-20, 37-34, 54-52, 65-65 (κ.α.), 73-73 (1η παρ.), 81-82

Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Έξαρχος, Αβάρε 7 (2), Ζούπας 8, Τοπάλι 16 (2), Σιούντρης 9 (1), Γκρέκας 9 (1), Βαρδιάνος 5 (1), Κουκουνιάς 4, Γκάτζο 8 (1), Μπέλη 7 (1), Βύρλας 8.

Φίλιππος Βέροιας (Κουρουζίδης): Ντόβας 13, Ελευθεριάδης 15, Κοθράς 10 (3), Παραπούρας, Σουτζόπουλος 17 (1), Ντρεκάλοβιτς 7 (1), Ιατρίδης 3 (1), Πιλκούδης 1, Γαρέζος 16 (2).

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Ελευθερούπολη - Τρίτωνας 79-78
Καρδίτσα - Πανερυθραϊκός 71-64
Κόροιβος - Παγκράτι 86-59
Αμύντας - Φίλιππος Βέροιας 81-82 (2η παρ.)

15. Οίακας Ναυπλίου 0-1 (44-111) 1

* Η πρώτη ομάδα της κανονικής περιόδου προβιβάζεται απευθείας στην Basket League. Οι επόμενες τέσσερις (θέσεις 2-5) θα συμμετάσχουν στα playoffs, από τα οποία θα προκύψει η δεύτερη ομάδα, που θα προβιβαστεί.

* Οι τελευταίες δύο ομάδες της κανονικής περιόδου υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική. Οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 10-13, θα συμμετάσχουν στα playouts, μέσω των οποίων θα υποβιβαστούν άλλες δύο στη Β’ Εθνική.

Η επόμενη αγωνιστική (4η - 30/10, 17:00)