Έχασε στην Βέροια από το Ψυχικό ο Φίλιππος

Ο Φίλιππος αν και πάλεψε μέχρι το τέλος, δεν κατάφερε να ξεκινήσει με νίκη το πρωτάθλημα. Υποχρεώθηκε στην πρώτη του ήττα με 50-69, από τη φανερά ανώτερη ομάδα του Ψυχικού στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α2 ανδρών.

Η ομάδα του Φιλίππου Βέροιας επέλεξε να πιέσει από το πρώτο δευτερόλεπτο τους φιλοξενούμενους και κλείνοντας τους χώρους προηγήθηκε στο 2’ με 4-0. Οι φιλοξενούμενοι που φάνηκε να αιφνιδιάζονται στην αρχή, ισορρόπησαν το παιχνίδι και με γκολ φάουλ του Μαλέλη στο 3’ μείωσαν σε 4-3 ενώ ισοφάρισαν λίγο αργότερα σε 6-6. Το Ψυχικό με σουτ από την περιφέρεια έκανε το σκορ 8-13 αναγκάζοντας τον Κουρουζίδη να ζητήσει το πρώτο ταϊμ του αγώνα. Η ομάδα του Ψυχικού ανέβασε την διαφορά στο +6 (10-16) για να κλείσει το δεκάλεπτο με 11-18.

Με 5-2 σερί ο Φίλιππος μείωσε στο 12’ σε 18-20. Σε εκείνο το σημείο το Ψυχικό ανέβασε ρυθμούς και με τρίποντα από την περιφέρεια εξασφάλισε μεγάλη διαφορά. Ο Κούκας έκανε το 18-23, οι Παπανικολάου και Αθανασούλας διεύρυναν την διαφορά στο +10 (18-28) ενώ στο 18’ η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο με τον πίνακα του σκορ να δείχνει 24-40. Το ημίχρονο βρήκε το Ψυχικό να είναι μπροστά με 29-45.

Στην επανάληψη τo Ψυχικό συνέχισε να αυξάνει την διαφορά, ο Μαλέλης στο 23’ με βολές έκανε το 29-50, ο Κούκας με τρίποντο το 29-53. Η ομάδα της Βέροιας μπλοκαρίστηκε χωρίς να μπορεί να βρει λύσεις κάτω από το καλάθι και το τρίτο δεκάλεπτο τέλειωσε με σκορ 39-59.

Ο Παραπούρας με δυο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε σε 44-59 στο 32’ με το σκηνικό να μην αλλάζει. Η ομάδα του Ρεμεντέλα διατήρησε την μεγάλη διαφορά και πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα με

Διαιτητές: Λόρτος-Γερακίνης-Παζώλης

Δεκάλεπτα: 11-18, 29-45, 39-59, 50-69

Φίλιππος Βέροιας (Κουρουζίδης): Μόρας, Νικάι, Ντόβας 2, Ελευθεριάδης 7 (1), Πουλιανίτης 4, Κοθράς 3 (1), Παραπούρας 5 (1), Σουτζόπουλος 3, Ντρεκάλοβιτς 10 (7 ριμπάουντ), Ιατρίδης 4, Γαρέζος 12 (1/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ).

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 14 (3), Κουφόπουλος 4, Παπανικολάου 13 (1 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Πολυτάρχου 11 (1), Μαλέλης 11 (1), Ράιντερ, Αθανασούλας 11 (3), Γεωργόπουλος, Αναγνωστόπουλος 5 (1).