Αποκλείστηκε από το κύπελλο ο Φίλιππος

Με ενθουσιασμό, δυναμισμό αλλά και απουσίες (από τον Φίλιππο έλειπε ο Πιλκούδης) μπήκαν στο παιχνίδι και οι δυο ομάδες δείχνοντας την θέληση να αγωνιστούν μετά από τόσο καιρό απουσίας από το παρκέ. Αρκετός και ο κόσμος που βρέθηκε στην αίθουσα «Δημήτρης Γκίμας» του ΔΑΚ “Βικέλας” και χειροκρότησε τις προσπάθειες και των δυο ομάδων.

Η ομάδα της Καρδίτσας ήταν αυτή που προηγήθηκε πολύ γρήγορα με 2-5 αλλά η ομάδα του Κουρουζίδη βρήκε γρήγορα ρυθμό και μείωσε στο 3’ σε 5-5 με τρίποντο του Ελευθεριάδη. Στην συνέχεια του δεκαλέπτου οι δυο ομάδες παρουσίασαν πολύ καλή εικόνα και συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 9ο λεπτό, στο οποίο ο Φίλιππος κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 19-17. Οι λάθος επιθετικές ενέργειες και τα φάουλ στην άμυνα όμως επέτρεψαν στην ομάδα του Κωστή να κλείσει το δεκάλεπτο με 19-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Καραγεωργιου με βολές, για την ομάδα της Καρδίτσας, έκανε το 19-22, ο Αλεξιάδης με κλέψιμο ανέβασε την διαφορά στο 12’ σε 29-24 και ο Χάλαρης έκανε το 19-26 . (+7) Ο Φίλιππος συνέχισε να είναι άστοχος και με αρκετά λάθη έδωσε την ευκαιρία στην Καρδίτσα να κάνει στο 13’ το 19-29. Για τα επόμενα 6 λεπτά η ομάδα της Καρδίτσας είχε τον έλεγχο του αγώνα. Στο 19’ (το σκορ 31-40) ο Φίλιππος με πολύ καλή άμυνα αλλά και επιθετικές προσπάθειες των Κοθρά, Παραπούρα, Ιατρίδη και Πουλιανίτη κάλυψε την διαφορά (9-3  σερί) και επέστρεψε στο παιχνίδι κάνοντας το 40-43 28’’ πριν το ημίχρονο που τελείωσε με 40-45.

Στην επανάληψη η ομάδα του Κουρουζίδη κατάφερε και πάλι να ισορροπήσει το παιχνίδι. Στο 24′ ο Φαίδων Παραπούρας μείωσε στο καλάθι για την ομάδα της Βέροιας (47-49) και ο Σουτζόπουλος στην αμέσως επόμενη φάση ισοφάρισε σε 49-49. Η Καρδίτσα εκμεταλλευόμενη τα άστοχα σουτ των παικτών του Φιλίππου από την περιφέρεια κατάφερε στο 34 να ξεφύγει με +12 (65-77), διαφορά την οποία συντήρησε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού το οποίο τελείωσε με σκορ 72-84.

Δεκάλεπτα : 19-20, 40-45, 56-65, 72-84

Διαιτητές : Τζιρτζιμάλης-Αγραφιώτης-Λουλουδιάδης

Φίλιππος Βέροιας (Κουρουζίδης) : Γαρέζος, Νικάι, Πουλιανίτης 6, Ντόβας 13(3), Ελευθεριάδης 16(1), Γιατσιδιώτης, Μόρας, Κοθράς 7(1), Παραπούρας 9(2), Σουτζόπουλος 12(1), Ιατρίδης 9.

Α.Σ Καρδίτσα (Κωστής) : Καραγεωργίου 14, Γράβας 10, Καρράς 9, Κακλαμάνος 12, Πεφανης 6, Χαλαρης 17, Τσιλουλης 6, Τσουκας, Μοσορας, Αλεξιάδης 10.