Κέρδισε τον Οίακα ο Φίλιππος

Την δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα έκανε η ομάδα του Χρήστου Μπλατσιώτη απέναντι στον Οίακα Ναυπλίου με τελικό σκορ 73-72 στον αγώνα της 11ης αγωνιστικής της Α2 ανδρών.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε η ομάδα του Χρήστου Μπλατσιώτη η οποία προηγήθηκε στο 3ο λεπτό με 6-2 ενώ στο 5’ έπειτα από εξαιρετική πάσα του Σουτζόπουλου στον Κοθρά αυτός με εύστοχο σουτ τριών έκανε το 11-4. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και ο Παπαφλωράτος μείωσε με τρίποντο σε 15-11 στο 6’. Πιλκούδης και Ελευθεριάδης έβαλαν και πάλι τον Φίλιππο μπροστά με +8 πόντους αλλά Καλλινικίδης, Βύρλας και Σιμιτζής με σερί 0-9 έβαλαν το Ναύπλιο μπροστά για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 21-22 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο.

Στα πρώτα δευτερόλεπτα του δευτέρου δεκαλέπτου οι Βεροιώτες αφυπνίστηκαν και στο 12 προηγήθηκαν με 31-24 αλλά και πάλι οι παίκτες του Ναουπλίου με τρίποντο του Κουλουριώτη μείωσαν σε 38-37 (στο 17’). Σερι στη συνέχεια 7-0 για τον Φίλιππο και η διαφορά ανέβηκε στο +9 46-37. Η ομάδα του Μπλατσιώτη έλεγξε το παιχνίδι στα εναπομείναντα λεπτά και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 51-45.

Με σερί 4-11 οι φιλοξενούμενοι γύρισαν και πάλι το παιχνίδι κάνοντας στο 26′ το 55-56. Το παιχνίδι απέκτησε ένα γρήγορο ρυθμό με το σκορ σε χαμηλά επίπεδα και τις δυο ομάδες να είναι άστοχες. Ο Σωτήρης Ντόβας ισοφάρισε στο 29′ σε 60-60 με τρίποντο και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 63-62.

Το τελευταίο δεκάλεπτο έμελε να είναι δραματικό και να κριθεί στα τελευταία δευτερόλεπτα με τον Φίλιππος να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα κάνοντας την δευτερη νίκη του στο πρωτάθλημα. με σκορ 73-72. Ο Θέμης Κοθράς ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής αφού σημείωσε το νικητήριο λέι-απ 15'' πριν από τη λήξη και ο Φίλιππος επικράτησε του Οίακα Ναυπλίου με 73-72.

Διαιτητές : Λουλουδιαδης, Ντουρας, Δημάδης

Δεκάλεπτα : 21-22, 51-45, 63-62, 73-72

Φίλιππος Βέροιας (Μπλατσιώτης): Καραγεωργίου, Τσεσμετζίδης, Ντόβας 8 (1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ελευθεριάδης 26 (11/20 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 5 λάθη), Κοθράς 11 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Παραπούρας 11 (3), Σουτζόπουλος 9 (7 ριμπάουντ), Πιλκούδης 8 (6 ριμπάουντ).

Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 24 (8/15 δίποντα, 2/11 τρίποντα), Κουμπούρας 10 (3/13 σουτ, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Τσουλφίδης 3 (1), Παπαφλωράτος 12 (2/12 τρίποντα, 3/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Ευστρατίου, Βύρλας 10 (15 ριμπάουντ), Καλλινικίδης 6 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ), Σκορδάς 7 (1).

14. Δάφνη Δαφνίου 1-8 (627-717) 10

* Ο Κόροιβος και το Αγρίνιο δήλωσαν αδυναμία να συνεχίσουν στο πρωτάθλημα.
* Στο 2ο γύρο συνεχίζουν οι ομάδες που θα τερματίσουν στις πρώτες οκτώ θέσεις της βαθμολογίας.