Έχασε από τον Ολυμπιακό στην Βέροια ο Φίλιππος (βίντεο)

Εντός έδρας ήττα γνώρισε από τον Ολυμπιακό ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες έχασαν την επαφή με το σκορ στο δεύτερο μέρος και ηττήθηκαν με 50-78.

Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός πήρε το πάνω χέρι (τελείωσε το ματς με το εντυπωσιακό 11/12 αιφνιδιασμούς) και ξέφυγε στο σκορ. Στο δεύτερο μέρος η διαφορά όχι μόνο δεν έκλεισε αλλά άνοιξε ακόμη περισσότερο και στο τρίτο δεκάλεπτο, κρίθηκε το ματς.

Δεκάλεπτα: 16-18, 29-40, 36-60, 50-78

Διαιτητές: Ξενικάκης-Ζαχαρής-Ξέρας (Παπαδόπουλος Θ.)

ΦΙΛΙΠΠΟΣ Β. (Μπλατσιώτης): Καραγεωργίου 2, Νικάι 3 (1), Τσεσμετζίδης, Ντόβας 14 (2), Ελευθεριάδης 5, Χρυσανθάκης, Πολυμένης, Κοθράς 5 (1), Παραπούρας 6 (2), Σουτζόπουλος 11, Καντάρκος 2, Πιλκούδης 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 4 (1), Κουρτίδης 5 (1), Μωραΐτης 4, Νικολαΐδης 16 (2), Κολοβέρος 19 (3), Καμπούρης 3 (1), Σκουλίδας 9 (1), Κάδρας 4, Χρηστίδης 7, Οικονομόπουλος 3 (1), Τσάμης 4.

14. Φίλιππος Βέροιας 3

* Ο Κόροιβος και το Αγρίνιο δήλωσαν αδυναμία να συνεχίσουν στο πρωτάθλημα.

* Στο 2ο γύρο θα συνεχίσουν οι ομάδες που θα τερματίσουν στις πρώτες οκτώ θέσεις της βαθμολογίας.

* Ο Φίλιππος Βέροιας έχει τρεις αγώνες λιγότερους. Ο Αμύντας, το Ψυχικό, ο Τρίτωνας, το Μαρούσι, ο Ολυμπιακός, η Ελευθερούπολη και ο Οίακας Ναυπλίου έχουν έναν αγώνα λιγότερο.

* Αναλυτικά οι 5 αγώνες που εκκρεμούν και πότε έχουν οριστεί: Φίλιππος Βέροιας - Ψυχικό (3η αγωνιστική, 14/4, 17:00), Μαρούσι - Φίλιππος Βέροιας (4η αγωνιστική, 21/4, 17:00), Ολυμπιακός - Ελευθερούπολη (4η αγωνιστική, 21/4, 17:00), Φίλιππος Βέροιας - Αμύντας (5η αγωνιστική, 28/4, 17:00), Οίακας Ναυπλίου - Τρίτωνας (5η αγωνιστική, 28/4, 17:00).